Islandský hudební kouzelník Júníus Meyvant rozechvěl pražské publikum

Byla to velkolepá, libozvučná, prosluněná show. Urostlý, dlouhovlasý islandský „Viking“ Júníus Meyvant v doprovodu své kapely vykouzlil ve čtvrtek 7. března 2019 v útulných komorních prostorách pražského klubu Rock Café islandskou pohodu.

Hned od samotného začátku bylo jasné, že se publikum může těšit na explozi hřejivých tónů, jež nenechají nikoho na pochybách, že nové album Across The Borders je nabito pozitivní a uklidňující energii, i když často se skrytými podtexty a hravými odkazy, jež každého vybízejí k vlastní interpretaci.

Scéna byla jako by zahalena do pralesní mlhy a Júníus s kapelou hráli mezi netradiční výzdobou z umělých pokojových rostlin. Kouzelný kontrast evokace atmosféry vzdálených exotických krajin a „studeného“ islandského temperamentu ale fungovala na jedničku a podtrhly výjimečnost Meyvantova hudebního projevu.

„Během celého večera jsem měla pocit, jako bych byla za horkého, slunečného dne na Islandu. Někteří fanoušci i Júníus pokřikovali drsnou islandštinou, zatímco květinová scénografie přenášela posluchače do teplých krajin,“ hodnotí jedinečný zážitek skalní fanynka Blanka, která měla možnost navštívit jeho koncert loni na Islandu.   

Publikum si získal neotřelým humorem

Júníus navíc jako dokonalý showman dokázal publikum potěšit i během přestávek mezi jednotlivými písněmi. Jeho historky vtipným způsobem odhalovaly pozadí vzniku skladeb. „To si takhle debatuju se svojí manželkou, teda asi to byla hádka, a najednou, ani nevím jak, prostě peru prádlo. A tak vznikla další písnička Color Decay,“ vyprávěl Júníus během jednoho intermezza.

A i běžní posluchači, kteří od něj čekali spíše uspávací, poklidnou podívanou, byli zaskočeni: „Neměl jsem žádná očekávání a trochu jsem se bál, že Júníus bude uspávačem hadů. Nakonec mě to dost bavilo a hlavně jsem se smál těm jeho průpovídkám, což dalo celému koncertu energický a hlavně humorný náboj,“ řekl mi jeden z účastníků páteční podívané.

Koncert splnil veškerá očekávání skalních fanoušků i náhodných posluchačů, kteří přišli jen „naslepo“. Doufejme, že nás islandský Viking přijede svými pohodovými baladami brzy znovu rozehřát.

Islandský zpěvák a skladatel Júníus Meyvant, vlastním jménem Unnar Gísli Sigurmundsson, vyrostl na Vestmanských ostrovech na jihu Islandu. Debutové album Floating Harmonies vydal v roce 2016, jeho pokračování s názvem Across the Borders vyšlo v lednu 2019. Deska protkaná orchestrálními zvuky a citlivými melodiemi vznikala na předměstí Reykjavíku ve spolupráci s Guðmundurem Kristinnem Jónssonem.

Text a foto: Denisa Witoszová