Islandská spisovatelka Gerður Kristný v ČR

Na mezinárodní básnický festival Den poezie přijala letos pozvání islandská básnířka a prozaička Gerður Kristný. Setkat se s ní můžete na čtyřech pořadech v Praze a v Brně:

15. 11. 18.00 Setkání s Gerður Kristný (Isl) a Mustafou Stitou (Niz)
Dům čtení Městské knihovny v Praze, Ruská 192, Praha 10

Hosty večera budou islandská básnířka Gerður Kristný, autorka pěti básnických knih a držitelka několika literárních ocenění, a nizozemský básník marockého původu Mustafa Stitou, autor čtyř básnických knih a velmi respektovaný autor současné nizozemské poezie. Tlumočeno do češtiny.

16. 11. 18.00 Překladatelská huť, večer literární revue Weles
Skleněná louka, Kounicova 23, Brno

Překladatelská huť neodmyslitelně patří k literární revue Weles, kdy je v každém čísle představen jeden zahraniční autor, jehož texty vyjdou v původním znění a českém překladu s medailonem autora. Takto byl v čísle 64 představen nizozemský básník marockého původu Mustafa Stitou v překladu Veroniky TerHarmsel Havlíkové a takto se budou publikovat v některém z dalších čísel texty islandské básnířky Gerður Kristný v překladu Marty Bartoškové. Na večeru zazní texty jak v originále, tak v českých překladech. Večer uvádí redaktor Překladatelské huti Josef Straka a šéfredaktor literární revue Weles Miroslav Chocholatý.
Více informací ve facebookové události.

17. 11. 19.00 Festival na svobodných vlnách
Loď Avoid Floating Gallery, Náplavka, pod Výtoní, pod žel. mostem, Praha 2

Na tomto již tradičním malém festivalu v rámci mezinárodního básnického festivalu Den poezie letos vystoupí islandská básnířka Gerður Kristný, nizozemský básník marockého původu Mustafa Stitou, polský básník Bartosz Radomski, dva rumunští autoři Ciprian Chervasiu a Adrian Suciu, moldavský básník Nicolae Spataru a irská básnířka, která se narodila v Anglii, ale žije trvale v České republice, Jane Kirwan.

18. 11. 18.00 Všichni na jevišti světa – menšinové, nejenom literární hlasy
Slovenský dům, Soukenická 3, Praha 1

Čtení menšinových, exilových a jiných autorů, kteří píší jiným jazykem než tím, který je oficiální v zemích nebo regionech, kde žijí. Debata o jejich osudech. Za účasti Mustafy Stitou, Gerður KristnýJakuba ŠtědroněIvety KokyovéDavida Vaughana a Marwana el-Solaimana.

Od 19:30 naváže na akci koncert Darrell Jonsson & band za účasti islandského básníka a scenáristy Asgeira H. Ongolfsona, slovenského flétnisty Mateje Kratochvíla a islandského hudebníka, vypravěče a experimentálního filmaře Darrella Jonssona.


GERÐUR KRISTNÝ

Gerður Kristný je jednou z nejaktivnějších autorek islandské literární scény. Narodila se 10. června 1970 a vyrostla v Reykjavíku. Vystudovala francouzštinu a literární komparatistiku na Islandské univerzitě. V současnosti se živí na plný úvazek psaním.

V roce 2010 obdržela Islandskou literární cenu za básnickou sbírku Blóðhófnir, která je založena na starobylém severském mýtu. Kniha byla také nominována na Cenu Severské rady za literaturu a vydána ve Švédsku, Norsku, Dánsku, Velké Británii a Finsku.

Gerður Kristný dosud publikovala sbírky básní a povídek, romány, knihy pro děti i biografii, za niž získala v roce 2005 Islandskou novinářskou cenu. Žije v Reykjavíku, ale pravidelně cestuje po celém světě. Svou tvorbu už představovala i na místech jako Kampala, Cox’s Bazar, Maastricht, Jáva nebo Kalkata.

 

Foto © Árni Þór Árnason