Rádi se při čtení zasmějete? Vyhledáváte humoristickou literaturu? Může být pobyt ve škole, nebo dokonce v nemocnici zábavný? Jaký je norský humor a v čem se liší od českého?
Nejen na tyto otázky se budeme ptát na besedě dvou spisovatelů, jimž je humor blízký: Roger Pihl k nám zavítá z Norska, zatímco Jan Jícha z Všeradic u Berouna. Prvního pozitivní zkušenost v nemocnici inspirovala k napsání románu Muž, který se nechtěl vrátit domů. Kniha vypráví o hrdinovi, jenž se všemožně snaží zůstat upoután na lůžko alespoň o pár dní déle. Druhého bohaté zkušenosti s funkcí ředitele základní školy a s povoláním učitele přiměly napsat parodii Ředitel a hydra, která se přesně strefuje do slabých stránek dnešního (jistě nejen) českého školství. Moderuje Martin Severýn.
Beseda zahájí festival Týdny norské literatury. Na úvod promluví norský velvyslanec v ČR Robert Kvile a představíme také zbrusu novou brožuru Současná norská literatura.
Norsky a česky, tlumočeno.
Vstupné dobrovolné.
ROGER PIHL (*1954) je norský spisovatel a redaktor Tigerforlaget, imprintu nakladatelského domu Aschehoug. Než se začal vážněji věnovat psaní, založil a vedl reklamní agenturu, softwarovou společnost a institut pro výzkum trhu. Je autorem řady odborných článků a knih a několika beletristických děl, přičemž s románem Muž, který se nechtěl vrátit domů (Mannen som ikke ville hjem, 2014; česky v překladu Ivy Voráčkové vydal Plus 2018) se prosadil i v zahraničí. Zabývá se také geografií, vášnivě rád fotí a bezhlavě miluje čtyřnohé kočky.
JAN JÍCHA (*1980) je spisovatel, písničkář a ředitel základní školy. Debutoval v roce 2002 satirickým návodem Prevít na vysoké aneb Jak vystudovat a nezblbnout, na nějž navázal pokračováním Prevít v tajných službách (2003) o studiu v zahraničí. Prvním románem Jana Jíchy byly Dva roky bez prázdnin (2006), poté následovaly Maturita (2009) a Utin jackpot (2012). Je také autorem několika vážných i humoristických cestopisů a dvou sbírek kratších textů — Jak se Lubošek naučil mluvit slušně (2008) a Průšvih v Lurdách (2010). V roce 2017 vydal Literární monády, „učebnici literatury pro novou dobu“.
Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci se Skautským institutem, Velvyslanectvím Norského království v Praze, nakladatelstvím Plus a nakladatelstvím Host.
Foto Roger Pihl, Jan Jícha © archiv autora