Haloo Helsinki! – Vihaan kyllästynyt

Finská rocková kapela Haloo Helsinki! vznikla roku 2006 ve velmi mladé sestavě čtyř členů v čele se zpěvačkou Elli Haloo (vlastním jménem Elisa Tiilikainen). V současnosti se pohybuje na výsluní domácí hudební scény a jejich písně se už tradičně objevují na předních příčkách hitparád.

Haloo Helsinki! stihli nahrát celkem pět studiových alb. Poslední z nich s názvem Kiitos ei ole kirosana (Děkuji není sprosté slovo) vyšlo 3. října letošního roku a už během prvního týdne se prodalo více než 20 000 kusů, což albu přineslo ocenění platinové desky. Texty píšou Haloo Helsinki! výhradně ve své mateřštině a obvykle vyprávějí o lásce a problémech s ní spojených. Většina jejich písní si drží svižné tempo a specifický zvuk jim dodává rovněž zpěvaččin lehce zastřený hlas. V repertoáru kapely najdeme ovšem i klidnější a melancholičtější kousky, jako například Lähtövalmiina, Yksinäiset nebo Valherakkaus.

K pomalejším kouskům patří i Vihaan kyllästynyt (Dost bylo hněvu), druhý singl, který spatřil světlo světa ještě před vydáním celého alba. Pro jeho natáčení byla vybrána atraktivní lokalita opuštěné stavby v bulharských horách. Objekt přezdívaný UFO nese název Buzludzha a býval komunistickým monumentem. Od revoluce v roce 1989 je však ponechán osudu a stát v příštích letech plánuje jeho zbourání. Žádná další hudební videa v jeho prostorech doposud nevznikla. Režisérem klipu je Sami Joensuu, který má na svědomí také vizuální realizaci prvního singlu z alba, Beibi. Pro ten byly vybrány industriální opuštěné prostory bývalé ocelárny v bulharské Sofii. Kapela novým albem také odstartovala turné, na programu jsou však jen koncerty ve Finsku, a zahraniční publikum si tak bude muset ještě počkat.

Autorka článku: Zuzana Vorlíková, Skandinávský dům

.