Halloween

Halloween je anglické označení předvečera všech svatých (dánsky a norsky allehelgensaften, švédsky Allhelgonaafton), katolického svátku věnovaného neznámým svatým a mučedníkům, který se slaví 31. října.

Katolická církev navázala svátkem na pohanské podzimní slavnosti, jako byla římská oslava bohyně Pomony a keltský svátek Samhain. V dnešní době je oslava Halloweenu oblíbená zejména ve Spojených státech amerických. Způsob oslav se v různých zemí liší. Halloween neoslavují pouze křesťané, ale také například vyznavači satanismu či čarodějnictví, pro které tento svátek znamená oslavu smrti. Smrt totiž bývá odedávna asociována se zimou.

V posledních letech se oslavy Halloweenu rozšířily také do Skandinávie. Jako první se objevily ve Švédsku a kolem roku 2000 také v Dánsku a v Norsku. Je to dáno především velkým vlivem americké kultury a komerčním tlakem, podobně jako například svátek sv. Valentýna. Zejména mladí lidé se převlékají do barvitých převleků připomínající, že v tento den mizí hranice mezi světem živých a mrtvých, a konají se bujaré veřejné i soukromé oslavy.

Typickým symbolem Halloweenu je vydlabaná dýně Jack-o’-lantern se strašidelným obličejem a svíčkou uvnitř. Záznamy o tomto zvyku se objevují poprvé v roce 1837 a s oslavou Halloweenu bývá spojován od roku 1866. V Dánsku byly v souvislosti s rostoucí popularitou Halloweenu v posledních letech vypěstovány statisíce dýní.

 

Autorka článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org