Fokus Švédsko na Letní filmové škole v Uherském Hradišti

43. ročník Letní filmové školy se bude konat od 28. července do 6. srpna v Uherském Hradišti. Divákům nabídne program rozdělený do následujících základních bloků: Fokus, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, Hosté, AČFK uvádí a Zvláštní uvedení. Filmový program doplní dvě letní kina. Hlavním pořadatelem Letní filmové školy je Asociace českých filmových klubů.

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh a UH navštíví i filmoví odborníci Jan Holmberg a Erik Hedling. K nim se přidá i jeden z vůbec nejvýznamnějších švédských režisérů Jan Troell, držitel mnoha ocenění ze světových festivalů včetně berlínského Zlatého medvěda a dvou nominací na Oscara. Potvrzen je také syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman, který je sám režisérem

Fokus Švédsko nabídne tyto programové sekce:

NĚMÝ FILM S ŽIVOU HUDBOU

Období 1911 až 1922 v evropské kinematografii stylisticky podstatně určovaly filmy severské provenience. Mezi nimi pak originalitou i vytříbeností dominovala díla švédských tvůrců. Sekce němého filmu s živou hudbou klade důraz na nejdůležitější klasické snímky režisérů Victora Sjöströma (Ingeborg Holmová, Terje Vigen, Vozka smrti) a Mauritze Stillera (Za štěstím, Poklad pana Arna, Gösta Berling), jež doplňuje výstředně výjimečná švédsko-dánská koprodukce Čarodějnictví v průběhu věků v režii Benjamina Christensena.

VELIKÁNI SUTERÉNU

Každá kinematografie má vedle kanonických mistrů, jimiž se prezentuje v lepších kruzích, i své černé ovce, které nacházely obživu, ale i věhlas v opovrhovaných zákoutích filmové produkce. V případě Švédska druhé poloviny dvacátého století sehráli domácí, ale i hostující zahraniční tvůrci zásadní roli na formování zahraniční image země a stereotypů s ní spojovaných. Sedm titulů jednak představí nejosobitější z přehlížených jmen, ale také nabídne osobité tvůrčí výstřelky i bizarně lokální zástupce roztodivných subžánrových kategorií světového braku.

ŠVÉDSKÁ KRIMI

Skandinávská krimi je v dnešní době nepopiratelným světovým fenoménem. Krom svých ikonických postav, které se objevily ponejvíce v devadesátých letech a v počátcích nového Millénia, má ta švédská své nepochybné kořeny v letech šedesátých. A nahlédneme-li příběh žánru od těchto prvopočátků, překvapí nás ve své celistvosti, sevřenosti a společenské angažovanosti. Sekce věnovaná švédské krimi nechce být bezduchým defilé slavných švédských detektivů jak z pomyslného mordýřského orloje. Chce spolu s nimi pátrat po skutečné tváři Švédska a jejích proměnách v posledních padesáti letech.

IMIGRACE

Zatímco politický koncept funkčního sociálního státu dominoval švédské politice minulého století, současné Švédsko se musí vyrovnávat s jiným zásadním společenským problémem – imigrací. Jakým způsobem se současná švédská kinematografie vyjadřuje k problematice imigrace a jak jsou imigranti vnímání současnou švédskou společností? Odpovědi na tyto klíčové otázky bude hledat politicko-společensky zaměřená sekce.

FOLKHEMMET

Pro Švédsko je typický politický koncept funkčního sociálního státu (Folkhemmet), přinášející kompromis mezi kapitalismem a socialismem, jehož hlavní vizí je společnost fungující jako rodina. Principy Folkhemmet se ve švédské společnosti objevují v různých podobách od 30. let minulého století až do současnosti. Sekce nabídne dramaturgický výběr filmového historika Erika Hedlinga obsahující hrané filmy i dokumenty.

Jedním z vrcholů doprovodného programu bude výstava fotografií Erika Johanssona, jehož styl se označuje jako surrealistický realismus. Rodilý Švéd žijící převážně v Praze nahlíží na běžné věci pozměněnou perspektivou. Leitmotivy jeho tvorby jsou imaginace, humor a fascinace krajinou. Svá díla tento digitální kouzelník vystavuje po celém světě a slaví s nimi obrovský úspěch. Vernisáž jeho výstavy Imagine proběhne ve foyer kina Hvězda v zahajovací den Letní filmové školy 28. července v 18 hodin.

Kompletní program festivalu a možnost zakoupit akreditace či zajistit si ubytování najdete na oficiálních stránkách festivalu: www.lfs.cz. Do 30. 6. platí zvýhodněná cena na celofestivalou akreditaci.