Finská válka ve filmu

Skandinávský dům ve spolupráci s komorním kinem Evald a kinem Atlas uvádí k výročí 70 let od konce pokračovací války přehlídku Finská válka ve filmu.

Diváci budou mít ojedinělou možnost zhlédnout čtyři finské válečné snímky, které mapují zimní i pokračovací válku, dva významné konflikty, jimiž Finsko prošlo v letech 1939–40 a 1941–44. V rámci festivalu bude také exkluzivně vůbec poprvé v ČR uveden nejlegendárnější a nejpopulárnější finský film všech dob – Neznámý voják. Ten doplní dnes již také klasický expresivní snímek Zimní válka. Novější finská válečná kinematografie bude zastoupena romantickým dramatem Slib a snímkem Tali-Ihantala 1944 mapujícím závěrečné boje mezi Finskem a SSSR na Karelské šíji. Nenechte si ujít jedinečnou a neopakovatelnou příležitost vidět perly finské kinematografie filmu na filmovém plátně!

Místa konání:
Komorní kino Evald, Národní 28 (filmy Tali-Ihantala 1944, Slib), 2.–3. 4. 2014
Kino Atlas, Sokolovská 1 (filmy Neznámý voják, Zimní válka), 4.–5. 4. 2014

Vstupné: 99 Kč / 80 Kč
(sleva pro členy Skandinávského domu po předložení platného členského průkazu)

Všechny filmy uvádíme v originálním finském znění a s českými titulky.

Kavárna kina Atlas nabízí u příležitosti konání přehlídky ve dnech 4.–5. 4. slevu 20 % členům Skandinávského domu a držitelům kartičky Dějiny a současnost.
TALI-IHANTALA 1944

Středa 2. dubna, 19:00, kino Evald

Snímek Tali-Ihantala 1944 (2007, 117 minut) režisérů Åkeho Lindmana a Sakariho Kirjavainena se odehrává v posledních měsících pokračovací války v roce 1944, kdy Finsko čelilo obrovskému náporu SSSR a v klíčových bitvách s velkým vypětím bojovalo o svou poválečnou budoucnost. Jen díky neskutečnému hrdinství a nasazení finských vojáků, z nichž mnoho obětovalo za vlast svůj život, se podařil téměř zázrak a malé finské vojsko zastavilo mnohonásobně větší rudou armádu. Uznávaný film je z historického hlediska až dokumentárně přesnou rekonstrukcí dílčích bojů na Karelské šíji, mozaikou drobných válečných střípků a osudů frontových vojáků. Moderní zpracování vhodně doplňují autentické černobílé záběry.

Stránka filmu na ČSFD (73 %)

ONLINE REZERVACE VSTUPENEK (kino Evald)

 

SLIB

Čtvrtek 3. dubna, 19:00, kino Evald

Film režiséra Ilkky Vanneho Slib (Lupaus, 2005, 112 min) sleduje osudy tří mladých dívek, které roku 1939 vstoupily jako dobrovolnice do ženské paravojenské organizace Lotta Svärd. Finské lotty působily ve válce se Sovětským svazem jako telefonistky, navigátorky či polní zdravotnice. Po konci druhé světové války byla organizace zakázána, označena za fašistickou a „lotta“ se stala negativní nálepkou. Slib se řadí mezi novodobé finské válečné filmy se silným vlasteneckým vyzněním, které jméno finských dobrovolnic očišťují. Finská kritika na snímku oceňuje jeho historickou věrnost, oscilaci mezi romantickými sekvencemi a naturalismem válečných scén, epickou kameru i vynikající herecké výkony. Titulní roli lotty Mony ztvárňuje jedna z nejvýraznějších finských mladých hereček Laura Birne (Očista, Perly a svině).

Stránka filmu na ČSFD

ONLINE REZERVACE VSTUPENEK (kino Evald)

 

NEZNÁMÝ VOJÁK

Pátek 4. dubna, 20:00, kino Atlas

Neznámý voják (Tuntematon sotilas, 1955, 181 min) režiséra Edvina Laineho je bez nadsázky nejlegendárnějším a nejsledovanějším finským filmem všech dob a současně základním kamenem finské kultury. Snímek založený na populárním stejnojmenném románu spisovatele Väinö Linny sleduje osudy členů kulometné roty za pokračovací války v letech 1941–44. Vzhledem k tomu, že vojáci pocházejí z různých koutů Finska i různých společenských vrstev, je tento kolektivní hrdina filmu velmi živoucím organizmem. Navzdory hrůzám, které se na bojištích odehrávají, nechybí filmu (ani literární předloze) notná dávka nadsázky a humoru, který se ukazuje jako nejplatnější zbraň proti nesmyslnosti války. V domácích kinech zhlédlo film 2,8 milionu Finů. Od roku 2000 jej také každoročně na Den nezávislosti 6. prosince uvádí finská veřejnoprávní televize YLE a sledovanost se pohybuje od 600 000 až po úctyhodný jeden milion diváků. V České republice a s českými titulky bude Neznámý voják na festivalu Finská válka ve filmu uveden vůbec poprvé.

Stránka filmu na ČSFD (82 %)

ONLINE REZERVACE VSTUPENEK (kino Atlas)

 

ZIMNÍ VÁLKA

Sobota 5. dubna, 20:00, kino Atlas

Výpravný film Zimní válka (Talvisota, 1989, 195 min) režiséra Pekky Parikky vznikl na motivy stejnojmenné knihy oceňovaného finského spisovatele Anttiho Tuuriho. Snímek se soustředí na osudy záložníků z čety Kauhava na pozadí zimní války (1939–40), a kombinuje majestátní, velmi explicitní až naturalistické bojové scény se subtilnějšími vztahovými pasážemi. Zimní válka byla natočena u příležitosti padesátiletého výročí tohoto vojenského konfliktu mezi SSSR a Finskem. Vedle na svou dobu velmi zdařilého zvuku patří k přednostem filmu jeho uměřenost, zemitý humor a neobvyklá absence patosu.

Stránka filmu na ČSFD (82 %)

ONLINE REZERVACE VSTUPENEK (kino Atlas)

 

 

Filmovou přehlídku pořádají:
Za podpory:
FRONTA.CZ

 

Obrázky – zdroj: wikipedia.fi, cdon.fi, keskustelu.suomi24.fi