Finská příroda a finské Vánoce v Pardubicích

U příležitosti finského předsednictví Rady EU pořádá Informační centrum Evropské unie Europe Direct Pardubice na konci listopadu 2019 dvě přednášky a výtvarnou dílnu zaměřené na tuto severskou zemi. Michael Stanovský popovídá o finských národních parcích a Michal Švec se Zuzanou Vorlíkovou o finských vánočních tradicích.

25. 11. 18.00 Krásy finské přírody aneb Národními parky Finska až do arktického Laponska
cestovatelská beseda, přednáší Michael Stanovský
Finsko proslulo jako země tisíců (spíše statisíců) jezer, nekonečných lesů, placaté krajiny, nejsevernějších končin a největších divočin Evropské unie. Téměř čtyřicet národních parků (a k tomu několik „divočin“ s podobným statutem), které Finové považují za rodinné stříbro, ne-li přímo zlato, možná tyto mýty trochu boří, protože v nich Finové chrání zajímavosti a bizarnosti své země, která není zase tak plochá, jak si někdo při pohledu z auta může myslet. Na cestovatelské besedě s šéfredaktorem Severských listů navštívíte několik pěkných a přívětivých národních parků v jižní části Finska, podíváte se i do drsné tundry zapolární Arktidy. Stanete se účastníky expedic třeba za pozůstatky starých laponských obydlí, ale i za nefalšovanou divočinou, kde se dodnes rýžuje zlato. Pokud se v rámci přípravy na tuto besedu necháte někde poštípat větším množstvím komárů, bude váš zážitek dokonalý.

26. 11. 15.00-17.30 Skandinávský vánoční věnec
výtvarná dílna
Ve Finsku vánoční období začíná podobně jako u nás – první adventní nedělí. Pod vedením zkušené lektorky si zájemci vyrobí netradiční adventní věnec ve finském duchu. Tvořit budou především z přírodních materiálů. Nutná registrace na: eu@ticpardubice.cz

26. 11. 18.00 Finské Vánoce
beseda, přednášejí Michal Švec a Zuzana Vorlíková ze Skandinávského domu
Vánoce patří ve Finsku k nejdůležitějším svátkům v roce. Mnohé vánoční tradice se podobají těm našim, některé ale překvapí. Na přednášce se dozvíte, proč chodí Finové na Štědrý den do sauny, jak je to s vánočním kozlíkem, který nosí dětem dárky, jaké obyčeje se pojí s mandlí v rýžové kaši, co všechno patří na štědrovečerní tabuli nebo jak připravit téměř jediný druh finského vánočního cukroví, koláček ve tvaru hvězdy. Podíváte se také do vesničky Santa Clause na severním polárním kruhu a poslechnete si nejslavnější vánoční písničky, jejichž prostřednictvím se i trošku naučíte finsky. Tervetuloa!

Vstup na všechny akce je volný.