Finská opera Láska na dálku v Národním divadle Brno

Česká premiéra: 24. března 2017 v Janáčkově divadle
Reprízy:
26. 3., 28. 3., 30. 3., 31. 3., 5. 4. 2017, dále na www.ndbrno.cz/opera

Kdysi dávno žil na jihu Francie trubadúr a opěvoval lásku k vysněné dámě. Pak odešel na křížovou výpravu a nikdy se nevrátil. Jeho jméno ani poezie ale nebyly zapomenuty a kolem trubadúra se časem vytvořila pověst o tom, jak odjel do Tripolisu za paní svého srdce a tam zemřel v jejím náručí. Tím trubadúrem byl Jaufré Rudel, pán z Blaye, který trubadúrský koncept „lásky na dálku“ dovedl ve své tvorbě k dokonalosti. Jeho příběh a legenda kolem něj se staly inspirací umělcům i v dalších staletích, včetně toho našeho.

Finská skladatelka Kaija Saariaho se s legendou o Jaufrém setkala poprvé v roce 1993 a postupně zhudebnila některé jeho básně. Od písní byl již jen krůček k opeře a tak se Jaufrého příběh stal námětem pro její první operní opus. Láska na dálku měla premiéru roku 2000 na Salcburském festivalu a v roce 2003 získala cenu Grawemeyer za hudební kompozici. Právem patří k nejčastěji uváděným soudobým operám, neboť hudba Kaiji Saariaho v sobě jedinečným způsobem snoubí středověké písně trubadúrů, orientální inspirace a styly 21. století. Stejně jako písně trubadúrů je Láska na dálku dílem mnoha vrstev a symboliky – blízko i daleko je v lidských vztazích relativní, protože někdy je nejkrásnější jen toužit a žít v představách… a někdy toužíme tak moc, že když dosáhneme na objekt své touhy, zemřeme.

Kaija Saariaho: Láska na dálku
Dirigent: Marko Ivanović
Režie: Jiří Heřman
Scéna: Tomáš Rusín
Kostýmy: Zuzana Rusínová-Štefunková
V hlavních rolích
: Pavla Vykopalová a Lucie Hájková (Clémence), Roman Hoza a Pavol Kubáň (Jaufré) a Markéta Cukrová a Veronika Hajnová (Poutník).

Záštitu nad inscenací převzala Helena Tuuri, velvyslankyně Finska v ČR.

Oficiální webová stránka inscenace: www.ndb.cz

Obrázek, video, text – zdroj: Národní divadlo Brno