Kde: Kino Evald (Národní 28, Praha 1)
Kdy: 20.03.2015 – 19:00 – 21:00
Skandinávský dům a Komorní kino Evald srdečně zvou na festival Měsíc Kalevaly.
SAMPO (Finsko/SSSR, 1959, 91 min, režie Alexandr Ptuško).
Legendární finsko-sovětský snímek Sampo z roku 1959 je vůbec první filmovou adaptací finského „národního“ eposu Kalevala. Režie se ujal Alexandr Ptuško, kterého tehdejší svět znal již díky zpracováním ruských pohádek a bylin (Kamenný kvítek, Sadko, Ilja Muromec) oceněných na festivalech v Benátkách a v Cannes. Ptuškův filmařský rukopis si v ničem nezadá s dobovými historickými velkofilmy.
Snímek Sampo zpracovává nejznámější dějovou linku literární Kalevaly, kterou místy zásadně přetváří a schematizuje: Zlá čarodějnice Louhi, vládkyně severní země Pohjoly, unese sestru kováře Ilmarinena Annikki. Aby svou sestru vysvobodil, je Ilmarinen nucen zhotovit kouzelný mlýnek sampo. Kalevalští hrdinové se vzápětí pro vypravují do Pohjoly, aby vybojovali sampo zpět a vrátili své zemi blahobyt a prosperitu. Když už to vypadá, že vše bude mít šťastný konec, rozzlobená Louhi ukradne z nebe Slunce a uzamkne ho do pohjolské hory. V Kalevale nastává nekonečná temnota a mráz…
Uvádíme původní nesestříhanou verzi Alexandra Ptuška ve finském znění s českými titulky.
Vstupné: 99 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.
Snímek je nejen cennou filmovou adaptací kalevalské látky, ale také pozoruhodným pomníkem finsko-sovětské kulturní spolupráce v 50. letech 20. století. V hlavních rolích se objevují jak finští, tak ruští herci a herečky a natáčení probíhalo na mnoha místech ve Finsku i v SSSR – v okolí Heinoly, v národním parku Koli, v helsinském skanzenu na ostrově Seurasaari i na krymském pobřeží Černého moře. Na filmu spolupracovala řada finských odborníků na lidovou slovesnost, historii i etnografii, aby byl obraz prehistorického Finska co nejvěrnější.
Film dokonce zaujal i americkou distribuci a roku 1964 vzniká jeho hollywoodská adaptace – američtí filmaři sestříhali původní Ptuškovu verzi a zkrátili ji o celých 20 minut. Snímek kompletně předabovali do angličtiny a z politických důvodů dokonce změnili jména všech členů filmového štábu i herců – z Alexandra Ptuška se v Hollywoodu stal Gregg Sibelious a jako herci jsou uvedeni například Jon Powers či Nina Anderson. V amerických kinech se film objevil pod názvem The Day the Earth Froze a na plakátech byl výmluvně uveden slovy: ”The most chilling terror ever experienced! Thousands against an ominous diabolical force from another world!”
Březnovým festivalem Měsíc Kalevaly Skandinávský dům připomíná výročí 180 let od prvního vydání finského eposu Kalevala a 150 let od narození skladatele Jeana Sibelia a malíře Akseliho Gallena-Kallely, kteří v Kalevale nacházeli hojné inspirace pro svou tvorbu.