Filmová premiéra: Druhá strana naděje

Nový film finského režiséra Akiho Kaurismäkiho Druhá strana na děje vstoupí do českých kin 27. července.

„Film o naději, který jde proti proudu svou vírou v lidskou slušnost.“ – The Film Stage

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Druhá strana naděje vypráví příběh setkání mladého syrského uprchlíka a finského podomního obchodníka v krizi středního věku, jejichž nepravděpodobné přátelství dokáže překlenout všechny bariéry a nevraživost. Film je nejen svérázným a tragikomickým komentářem k evropské současnosti, ale – v nejlepší Kaurismäkiho tradici – zejména oslavou obyčejné lidskosti a vzájemné solidarity, která je zcela neokázalá, prostá jakéhokoli patosu a opatřená typicky suchým finským humorem. Kaurismäkiho uprchlík se totiž nepotýká s běžnou evropskou skutečností, ale se svébytným Finskem Kaurismäkiho filmů, což slibuje velmi zábavnou a originální podívanou. Tento nadějeplný snímek byl ve světové premiéře uveden na letošním Berlinale, kde se stal černým koněm soutěže. Úspěch na festivalu pak završil Stříbrným medvědem pro Kaurismäkiho za nejlepší režii.

DRUHÁ STRANA NADĚJE / TOIVON TUOLLA PUOLEN

Drama / Komedie, Finsko, 2017, 98 min

Scénář a režie: Aki Kaurismäki
Hrají: Ville Virtanen, Tommy Korpela, Kati Outinen, Sakari Kuosmanen a další

 

AKI KAURISMÄKI

Filmový samouk a samorost Aki Kaurismäki (nar. 1957) je spolu se svým bratrem Mikou nejznámějším finským filmovým režisérem. Přízeň diváků si získal především parodiemi na „nejhorší rokenrolovou kapelu světa“, Leningradské kovboje. Jedinečný je svými svéráznými portréty helsinské periferie, která je plná nedbalých, melancholických, ale hrdých rytířů pevných zásad. Ve svých snímcích vytváří vlastní obraz Finska, tak zvanou Akilandii, v níž se mísí reálná situace země s ideální představou lidské solidarity a pospolitosti. Pro jeho snímky se periferie stává centrem a namísto slov si vystačí s trefnými hláškami, z nichž čiší smysl pro lakonický humor. „Čím pesimističtější jsem, pokud jde o život, tím optimističtější by měly být moje filmy.“ Za svoje filmy byl Kaurismäki mnohokrát oceněn, mj. nominací na Oscara či cenou Grand Prix v Cannes. Za film Druhá strana naděje si z letošního Berlinale odvezl Stříbrného medvěda za nejlepší režii.

 

SHERWAN HAJI

Sherwan Haji (nar. 1985) ztvárnil roli Khaleda, syrského uprchlíka. Sám Haji přišel ze Sýrie do Finska v roce 2010. V roce 2008 absolvoval Institut dramatického umění v Damašku. V Sýrii hrál v několika televizních seriálech. V roce 2015 pokračoval ve studiích na cambridgeské umělecké škole Anglia Ruskin University, kde loni získal magisterský titul. Od roku 2012 Haji kromě hraní také píše scénáře ke krátkým filmům a videoinstalacím pro svou produkční společnost Lion’s Line. Tyto filmy a videoinstalace i režíruje. Role Khaleda je jeho první hlavní rolí v celovečerním filmu. V hudbě k tomuto filmu Hajiho také uslyšíme hrát na tradiční strunný nástroj saz.

 

SAKARI KUOSMANEN

V druhé hlavní roli uvidíme jako obchodního cestujícího Wikströma jednoho z Kaurismäkiho oblíbených herců Sakariho Kuosmanena (nar. 1956). Kuosmanen má za sebou dlouhou kariéru herce a muzikanta, do paměti diváků se ale asi nejvíce zapsal hlavní rolí v Kaurismäkiho filmu Juha, dále pak jako nevrlý přístavní hlídač ve snímku Muž bez minulosti a také jako vrátný ve filmu Mraky odtáhly. Mimo to hrál Kuosmanen ještě v těchto dalších Kaurismäkiho filmech: Kalmarská unie, Stíny v ráji, Leningradští kovbojové dobývají Ameriku a Total Balalaika Show.