Film: S borovou šiškou pod zády

Čtyři mladí vysokoškoláci odjíždějí na letní prázdniny pod stan k jezeru. Dovádějí spolu ve vodě i na břehu, milují se a polemizují o tradičních hodnotách a otázkách, které zaměstnávají mysl mládeže konce rozvolněných 60. let. Idylický venkov slouží ale také jako katalyzátor nezralých idejí a lásek a brzy dochází k procitnutí ze symbolického ráje.

Film ikonického Mikka Niskanena, dodnes jednoho z nejuváděnějších finských režisérů na festivalech po celém světě, tvoří ve vývoji finské kinematografie důležitý milník. Vznikl v době, kdy kulminovala vleklá krize velkých domácích studií umocněná odlivem diváků z kinosálů k televizním obrazovkám. I do Finska tehdy doputovala nová vlna, která s sebou přinesla revoluční styl filmařské práce a obrátila pozornost mladých, nezávislých tvůrců k aktuálním tématům a zobrazování každodenní skutečnosti. Za velkým úspěchem Niskanenova prvního snímku z éry nové vlny stojí mimo jiné vynikající herecké výkony ústřední čtveřice, vycházejících hvězd finského filmu, a podmanivá hudba skvěle zapadající do atmosféry 60. let. Ne nadarmo film obdržel Finskou státní filmovou cenu a posbíral šest sošek Jussi (režie, scénář, kamera, hudba, produkce, herec ve vedlejší roli).

Film uvádíme v rámci přehlídky Suomi100.

S BOROVOU ŠIŠKOU POD ZÁDY (Käpy selän alla)
1966, 89 minut

Režie: Mikko Niskanen
Scénář: Marja-Leena Mikkolaová
Hudba: Kaj Chydenius, Otto Donner
Hrají: Kristiina Halkolaová, Kirsti Wallasvaaraová, Pekka Autiovuori, Erkki Mellasniemi, Jukka Sipilä

V originálním finském znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet krátký úvod, který zasadí film do kontextu finské kinematografie.

Vstupné: 120 Kč

Vstupenky k dispozici na www.evald.cz.

VIDEOUKÁZKA

FOTO


Film uvádíme v rámci přehlídky Suomi100 pořádané u příležitosti 100 let nezávislosti Finska. Přehlídka se koná ve spolupráci s komorním kinem Evald, distribuční společností Cinemart, Finským národním audiovizuálním institutem KAVI a Finským velvyslanectvím v Praze.

Obrázky – zdroj: kavi.fi, koulukino.fi, elokuvauutiset.fi, yle.fi