Festival sci-fi filmů Future Gate uvede dánské dokumenty

Pátý ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate přináší nejen filmové novinky a legendární filmy, ale zcela nově i novou sekci dokumentárních filmů. Mezi nimi jsou i dva dánské dokumenty: Amatéři ve vesmíru (2016) a Brouci (2016).

Dokumentární filmy na festivalu prezentují vize budoucnosti na poli dobývání vesmíru i pokroky v rámci běžného života. Díky filmu Brouci se dozvíte, co nás v budoucích letech může čekat na našem jídelníčku. Amatéři ve vesmíru se pokusí dosáhnout toho, nač vesmírné agentury potřebují miliardy, tedy uskutečnění letu do vesmíru a sestrojení vlastní funkční rakety.

Future Gate dále představí to nejlepší z filmových sci-fi novinek, legendární trháky, ale i velkolepý koncert, výstavy, workshopy, technologie a zajímavé hosty. Jubilejní ročník bude oslavou žánru, tématem jsou ženy v science fiction.

Superženy, bojovnice a vládkyně technologií… Zatímco v přiléhavém oblečku zachraňují galaxii, stávají se pro jedny objektem touhy, pro jiné inspirací a vzorem. Science fiction nikdy nebylo čistě záležitost mužů, kteří dobývali vesmír a zachraňovali náš svět. I ženy hrály velice významnou roli a dokonce stvořily ikony filmového plátna, mezi nimi Ellen Ripleyová, Sarah Connerová a Leeloo. Ženy nedobyly jen fiktivní světy, ale i ten náš skutečný, a to na poli vědy a výzkumu. 5. ročník je věnován všem ženám, které se o pokrok naší civilizace zasloužily.

V novinkách naleznete to nejlepší, co se urodilo ve světové kinematografii na poli science fiction v posledním roce. Zahajovací film potěší především fanoušky spisovatele Neila Gaimana. Novinka Jak balit holky na mejdanech s Alexem Sharpem, Elle Fanning a Nicole Kidman byla prvně slavnostně uvedena na festivalu v Cannes. Nahlédnete do světa britského punku 70. let minulého století, kde nejen vznikají komické momenty, ale i jedna velká intergalaktická láska. Velkofilm Saljut-7 vás přesvědčí, že i v Rusku umí dělat skvělé sci-fi blockbustery. Dva chrabří astronauti svádí boj s technikou na vesmírné stanici v období studené války, kdy mezi mocnostmi vrcholí soutěž o dominanci ve vesmíru. Polský Muž s magickou krabičkou vás zavede nejen do Varšavy roku 2030, ale díky převratné technologii cestování časem také do období stalinismu 50. let.

V sekci legendární filmů se můžete těšit na Terminátora 2, kde Arnold Schwarzenegger tentokrát bude Johna Connora chránit před svým sokem T-1000. Především ale uvidíte ženu, která se snaží změnit Soudný den – Sarah Connerovou. Pátý ročník by se neobešel bez filmu, který zůstal v našich pamětech díky perfektnímu humoru, skvělé akci a nádherné postavě s oranžovými vlasy. Pátý element s Millou Jovovich, která se po boku Bruce Willise snaží zachránit lidstvo před blížícím se temným zlem. Téma ženy rezonuje i v polské klasice Sexmise. Setkáváme se s dvěma vědci, kteří se po desítkách let v hibernačním spánku probouzejí do světa, kde jsou pouze a jen samé ženy. Poslední letošní legendou je film Karla Zemana Vynález zkázy. Český mistr filmové magie zavede malé i velké nadšence do říše Julese Verna.

Filmový program již tradičně doplňuje výběr krátkých filmů od iShorts v čele s oceňovaným českým filmem na motivy povídky Stephena Kinga Jsem brána, a maraton satirického seriálu Kosmo.

 

Praha /Lucerna/ 15.-18.2.2018

15.2.    20:30   Jak balit holky na mejdanech / How to Talk to Girls at Parties

16.2.    16:30   Brouci / Bugs

16.2.    18:15   Sci-fi kraťasy od iShorts / iShorts for Future Gate: Sci-fi Shorts

16.2.    20:30   Terminátor 2: Den zúčtování / Terminator 2: Judgment Day

17.2.    14:00   Vynález zkázy / The Fabulous World of Jules Verne

17.2.    15:30   Amatéři ve vesmíru / Amateurs in Space

17.2.    18:00   Saljut-7 / Salyut-7

17.2.    20:30   Pátý element / The Fifth Element

18.2.    14:30   Sexmise / Sexmission

18.2.    16:45   Muž s magickou krabičkou / The Man With a Magic Box

18.2.    20:00   Koncert sci-fi hudby / Sci-Fi Film Music Concert

18.2.    20:15   Kosmo /maraton/   / Kosmor Series Marathon