Festival SCANDI 2024

Leden bude již tradičně patřit přehlídce současných severských filmů Scandi. Jubilejní desátý ročník láká na deset premiérových snímků a tři speciální uvedení.

Festival zahájí napjatě očekávaný snímek Bastard s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli. Režisér Nikol Arcel (Královská aféra, Muži, kteří nenávidí ženy) předkládá historické drama odehrávající se v drsném prostředí dánských vřesovišť, do nichž se hlavní hrdina vydává s cílem vydobýt si svými skutky šlechtický titul. Divákům vyhledávajícím filmy zasazené do dob minulých by neměl uniknout Polibek na motivy románu Stefana Zweiga, jehož promítání v Praze doplní besedy s režisérem.

Náročné snímky doplní i lehčí podívaná, jako například islandská černá komedie Na cestě s mámou, v níž se hlavní hrdina snaží dostát přáním své zesnulé matky, či adaptace populární humoristické knížky Muže jménem Ove.

Na své si i letos přijdou také milovníci filmové klasiky. Promítat se totiž budou hned dva výrazné snímky švédské kinematografie, a to drama Elvíra Madiganová (1967) a kultovní noir Muž na střeše (1976). Pod oběma snímky je podepsaný Bo Widerberg, významný představitel švédské nové vlny. Kromě toho festivalový program nabídne volné pokračování snímku Společně Lukase Moodyssona o fiktivní stockholmské komunitě v 90. letech.

Program festivalu naleznete na festivalových stránkách. Vstupenky jsou ke koupi online tamtéž nebo na webových stránkách jednotlivých kin, případně na pokladně.

DOPROVODNÁ AKCE SKANDINÁVSKÉHO DOMU

23. 1. 19:00 Polibek (Kysset, Dánsko, 2023, r. Bille August)

Skandinávský dům v rámci festivalu pořádá promítání dramatu Polibek podle knižní předlohy Stefana Zweiga Netrpělivost srdce následované besedou se slavným dánským režisérem Billem Augustem. Moderuje skandinavista Robert Novotný; více informací zde.

Festival Scandi pořádá distribuční společnost Film Europe a jednotlivá kina.