Festival SCANDI 2023

Devátý ročník oblíbeného severského filmového festivalu Scandi klepe na dveře. Diváci se i letos mohou těšit na pestrý program filmový program, který láká na snímky ve festivalové předpremiéře a zajímavé žánrové tituly. Skandinávský dům nabídne ve spolupráci s distribuční společností Film Europe doprovodný program, a to besedu v rámci cyklu #ReadNordicFilm, která doplní pražské promítání snímku Letní světlo, a pak přijde noc.

Letošní filmy jsou žánrově rozmanité, ale spojuje je téma mezilidských vztahů a společenské role. Festival zahájí norský historický velkofilm Emigranti za osobní účasti režiséra Erika Poppeho, podepsaného pod úspěšnými snímky Králův nesouhlas či Utøya, 22. července. Diváci budou mít také možnost zhlédnout filmovou adaptaci islandského románu Letní světlo, a pak přijde noc. Premiérové uvedení na festivalu Scandi doprovodí beseda s nordistkou Martou Bartoškovou, která představí tvorbu Jóna Kalmana Stefánssona, autora knižní předlohy, v kontextu současné islandské literatury.

V programu se letos sešlo hned několik adaptací literárních předloh, například norská komedie Bombastický Johan podle scénáře Erlenda Loea či dánské drama Nic na motivy bestselleru Janne Teller. Filmový zážitek slibuje také norský satirický snímek Je mi ze sebe špatně tematizující lidskou touhu po pozornosti či finský horor Ono debutující režisérky Hanny Bergholm.

Program festivalu naleznete na festivalových stránkách.
Vstupenky jsou ke koupi online tamtéž nebo na webových stránkách jednotlivých kin, případně na pokladně.

DOPROVODNÁ AKCE V PRAZE

25. 1. 19:00 Edison Filmhub (Jeruzalémská 2, Praha 1)
Beseda s nordistkou Martou Bartoškovou o současné islandské literatuře. Moderuje Michal Švec, více informací zde.

Doprovodný program Skandinávského domu proběhne ve spolupráci s kinem Edison Filmhub a distribuční společností Film Europe, a to za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.