Festival Scandi 2022

Osmý ročník severského filmového festivalu se blíží. Diváci se můžou těšit na bohatý filmový program naplněný festivalovými předpremiérami, žánrovými tituly, ale i na legendární švédské němé filmy s živou hudbou. Skandinávský dům nabídne ve spolupráci s distribuční společností Film Europe čtyři doprovodné akce, a to úvody k němým snímkům Gösta Berling a Vozka smrti, a k filmu Tove debatu (Praha), resp. úvod (Brno).

Letošní ročník nabízí silný lineup plný snímků, které otevírají současná témata, jako je právo ženy mít či nemít dítě, seniorská samota či život minority v minoritě. Festival zahájí historický snímek Margrete – Královna severu režisérky Charlotte Sieling, která stojí za seriály Most nebo Ve jménu vlasti. Další výrazné osobnosti skandinávských kulturních dějin se věnuje životopisný film Tove o finskošvédské výtvarnici a autorce oblíbených příběhů o mumincích Tove Jansson. Na pražské promítání naváže beseda s překladatelkou Janou Holou, jejíž součástí bude představení novinkových titulů Dcera sochaře a Fair Play. Pozoruhodným snímkem o další výjimečné severské ženě, který bude mít na festivalu premiéru, je Dohoda. Ta tematizuje vztah dánské spisovatelky Karen Blixen s mladým básníkem Thorkildem Bjørnvigem.

Milovníkům němých filmů by pak neměla uniknout promítání snímků zlatého fondu švédské kinematografie s živým hudebním doprovodem: Gösty Berlinga, Čarodějnictví v průběhu věků a Vozky smrti. První jmenovaný film natočený podle slavné románové předlohy Selmy Lagerlöf, krátce uvede skandinavista Petr Kujal. Zaměří se v něm na život a dílo této význačné švédské spisovatelky, nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Doprovodné úvody chystáme také v Brně.

NAŠE DOPROVODNÉ AKCE V PRAZE

22. 1. 15:30 Kino Lucerna (Vodičkova 36)
úvod Petra Kujala o Selmě Lagerlöf k filmu Gösta Berling

23. 1. 19:00 Edison Filmhub (Jeruzalémská 2)
beseda o dvojpublikaci Dcera sochaře / Fair Play po filmu Tove

NAŠE DOPROVODNÉ AKCE V BRNĚ

20. 1. 18:00 Kino Art (Cihlářská 19)
úvod Lucie Olešové k filmu Tove

23. 1. 18:00 Kino Art (Cihlářská 19)
úvod Karolíny Stehlíkové k dvojprojekci Vozka smrti / Terje Vigen

Program festivalu včetně Virtuálního kinosálu Edisonline viz http://scandi.filmeurope.eu/ Vstupenky jsou ke koupi online tamtéž nebo na webových stránkách jednotlivých kin, případně na pokladně.

Doprovodný program Skandinávského domu proběhne ve spolupráci s distribuční společností Film Europe a nakladatelstvím Argo za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.