Emmelie de Forest – Only Teardrops

V noci ze soboty 18. na neděli 19. května 2013 se konalo finále televizní písňové soutěže Eurovize, kterou pořádá Evropská vysílací unie (EBU) a v roce 1974 ji mj. vyhrála švédská ABBA, a tím odstartovala svoji celosvětovou popularitu. Díky loňskému vítězství švédské zpěvačky Loreen hostila letošní ročník švédská půda, konkrétně město Malmö. Velké finále vyhrála v noci na neděli favorizovaná Dánka Emmelie de Forest s milostnou písní Only Teardrops. Příští finále Eurovize (celým názvem Eurovision Song Contest) tak bude hostit 17. května 2014 Dánské království.

V písni je provázena flétnistou a zpívá v ní o překážkách, které musí překonávat láska. Na vítězství Emmelie de Forest vypsaly sázkové kanceláře zdaleka nejnižší kurzy. Za druhou nejžhavější favoritku na prvenství v Eurovizi byla považována norská zpěvačka Margaret Berger s písní I Feed You My Love.

Dvacetiletá Dánka, díky svému hlasu přirovnávaná ke zpěvačce Shakiře, je dalším severským interpretem, kterému se v posledních letech podařilo Eurovizi vyhrát (v roce 2006 zvítězila finská kapela Lordi, roku 2009 Nor Alexander Rybak a v roce 2012 již zmíněná Švédka Loreen). Emmelie je známá tím, že vystupuje bosa, z čehož chce udělat své poznávací znamení. Středem mediálního zájmu je i kvůli svému příbuzenskému vztahu s britskou královskou rodinou. Zpěvačka je údajně prapravnučkou bývalé britské královny Viktorie a příbuznou dnešní panovnice Alžběty II.

Autor textu: Iva Doušová, Skandinávský dům