Eivør – Í Tokuni

Eivør Pálsdóttir je písničkářka z Faerských ostrovů. Její tvorba je značně mnohovrstevná. Ve svých začátcích, kdy v šestnácti letech vydala první album, byla hodně ovlivněna folkem, ale postupně se do její tvorby začaly mísit i další vlivy, a tak je dnes poměrně těžké její hudbu definovat jedním slovem.

Výrazným rysem je i nevšední způsob práce s hlasem a dechem, který se objevuje v některých skladbách. Nejvýrazněji ve známé písni Trøllabundin, ale slyšet ho lze i v Í Tokuni. Eivør se nebojí experimentovat, což činí její tvorbu specifickou a nezaměnitelnou.

Eivør žila na Faerských ostrovech, z jejichž kultury hodně čerpá pro své texty, a také na Islandu, kde studovala hudbu a kde vyšla část jejích alb. V současné době zpěvačka žije a tvoří v Kodani.

Ve své diskografii má Eivør celkem deset alb, z nichž poslední dvě vyšla v roce 2015. Nejprve se na jaře na pultech objevilo anglickojazyčné Bridges, které obsahuje spíše klidné a snivé melodie. Na podzim následovalo Slør, což je údajně nejtvrdší počin této zpěvačky a obsahuje více prvků elektra. Z alba Slør pochází i písnička Í Tokuni (V mlze), ke které byl v létě 2016 natočen videoklip. Jako bylo řečeno, Eivør ráda experimentuje a to po hudební stránce i po stránce vizuální. V jejích klipech najdeme zajímavé prvky, které dobře podtrhují atmosféru písně – v tomto se zpěvačka například vznáší.

Texty Eivør bývají hodně zaměřené na emoce a často se věnují tématům svobody, osamění, lásky k rodným ostrovům a samozřejmě lásky jako takové. O svobodě, osamění a pochopení vypráví i faerský text Í Tokuni. Eivør v něm zpívá o putování mlhou a tichem a ptá se svých přátel, zdali zažili podobné osamění a zda ji dokážou pochopit. Obsah písní však často zůstává pro mnohé posluchače spíše tajemstvím, protože Eivør má zhruba polovinu své tvorby ve faerštině nebo islandštině.

Autorka textu: Zuzana Vorlíková, Skandinávský dům

Zdroj obrázku: http://nordicplaylist.com/