Edvard Grieg

Edvard Hagerup Grieg (1843–1907), nejznámější norský skladatel, který měl velký význam pro budování norské národní identity během 19. století, se narodil 15. června 1843 v Bergenu, druhém největším norském městě a tehdejším předním středisku norské kultury. Přestože velkou část svého života strávil na cestách, do Bergenu se pravidelně vracel a také si v jeho blízkosti v roce 1885 nechal postavit vilu Troldhaugen, kde trávil letní období a která je v dnešní době přístupná návštěvníkům. Vzhledem k tomu, že se Edvard Grieg narodil do rodiny bohatého obchodníka a jeho matka měla hudební vzdělání, směl od útlého věku rozvíjet své hudební sklony. Jeho jedinečný talent rozpoznal světoznámý norský houslista Ole Bull, který byl s Griegovou rodinou v příbuzenském vztahu. Grieg tak byl poslán na studia na hudební konzervatoř do Lipska.

Po absolutoriu na konzervatoři pobýval Grieg nějakou dobu v Kodani, kde se také po mnoha letech znovu setkal se sestřenicí Ninou Hagerupovou, s níž se v roce 1864 tajně zasnoubil. Nina se také věnovala hudbě, hrála výborně na klavír a zpívala. Ani Edvardovi ani Ninini rodiče se zasnoubením nesouhlasili, takže se svatba o tři roky později konala bez jejich účasti. Novomanželům se brzy narodila dcera Alexandra, jejich jediné dítě, která ale vinou onemocnění zánětem mozkových blan v jednom roce zemřela. Od 70. let 19. století začíná Grieg hledat svébytný styl a zhudebňuje díla velkých norských spisovatelů – především Henrika IbsenaBjørnstjerneho Bjørnsona. Mezi notoricky známé skladby patří právě melodie z hudby k Ibsenovu dramatu Peer Gynt. V Griegově tvorbě se promítá především romanticky zabarvená láska k norské přírodě a inspirace norskou lidovou hudbou.

Edvard Grieg zemřel 4. září 1907 v bergenské nemocnici. Příčinou úmrtí byla stanovena rozedma plic, kterou skladatel trpěl několik let. Pohřbu se zúčastnily tisíce lidí.

 

Autorka článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org