Edvard Grieg: Děvče z hor na festivalu Janáček Brno 2016

Janáček Brno 2016 – dvacet sedm špičkových produkcí ve dvanácti dnech a dvanácti brněnských sálech. Přední světoví režiséři a interpreti: Robert Carsen, Calixto Bieito, David Radok, Ian Bostridge, Julius Drake, Martina Janková, Ivo Kahánek…

A také operní představení Děvče z hor norského skladatele Edvarda Griega a Zápisník zmizelého Leoše Janáčka ve spolupráci s Operou Bergen.

Program večera:

Edvard Grieg – Děvče z hor (Haugtussa)
Leoš Janáček – Zápisník zmizelého (premiéra)

Režie: Rocc
Mezzosoprán: Juliette Galstian
Tenor: Aleš Briscein
Klavír: Sára Medková

opera povera ve spolupráci s Operou Bergen

Intimní milostný příběh z venkovského prostředí svedl dohromady díla Edvarda Hagerupa Griega a Leoše Janáčka. Griegův písňový cyklus Děvče z hor (Haugtussa) vznikl na přelomu 19. a 20. století podle stejnojmenné básnické sbírky norského spisovatele Arne Garborga, v níž se proplétají první milostné zážitky prosté pastýřky s mysticismem a symbolikou jarní krajiny. Jednotlivé básně Grieg opředl romantickou hudbou využívající bohaté zvukomalby přírody. Janáčkův Zápisník zmizelého vypráví o lásce vesnického chlapce k mladé cikánce Zefce. Ten je láskou stržen natolik, že se rozhodne opustit svou rodinu i vesnici. Námět, který Janáček roku 1916 nalezl v Lidových novinách, souzněl s jeho tehdejším milostným vztahem ke Kamile Stösslové. Z krátkých baladických básní vytvořil skladatel malé komorní drama pro tenor, alt, tři ženské hlasy a klavír. Ojedinělá výrazová emocionalita a osobitost Janáčkova hudebního ztvárnění zařadila Zápisník zmizelého mezi naprosto výjimečné písňové cykly 20. století.

Vstupenky k dostání na stránkách festivalu www.janacek-brno.cz