Vyšší moc filmu: aktuální tendence v severské kinematografii

Skandinávský dům ve spolupráci s Univerzitním kinem Scala uvádí v rámci brněnské části festivalu Dny Severu 2016 přednášku Vyšší moc filmu: aktuální tendence v severské kinematografii

Z důvodu onemocnění přednášejících bude plánovaná přednáška nahrazena přednáškou Milníky a perličky skandinávské kinematografie Karolíny Stehlíkové. Přednáška Aleše Stuchlého a Víta Schmarce Vyšší moc filmu se uskuteční v náhradním termínu začátkem příštího roku.

Duo festivalových dramaturgů Aleš Stuchlý Vít Schmarc se ve své přednášce zaměří na nejnovější trendy ve skandinávských kinematografiích. Dánská škola  verismu, tajný norský recept na jedlý mix diváckosti a artových tendencí, nezaměnitelní švédští solitéři. A jeden nadčasový finský zápas, u kterého je prohra vítězstvím. Teorie, postřehy,  frky, vizuální i hudební kontexty a samozřejmě chytlavé ukázky.

Aleš Stuchlý je hudební a filmový dramaturg a publicista, moderátor filmově-kritického magazínu Čelisti na Radiu Wave. Píše články pro časopis Cinepur. Vít Schmarc je literární historik, filmový dramaturg a publicista. Působí na Radiu Wave a je redaktorem týdeníku Respekt. Společně s Alešem Stuchlým organizuje filmovou přehlídku Be2Can, která do českých kin přináší to nejlepší z prestižních evropských festivalů.

Vstupné: 50 / 40 Kč (zvýhodněné vstupné platí pro členy Skandinávského domu)
Akční vstupné na celý večer (přednáška Vyšší moc filmu + promítání Neplač pro mě): 80 / 70 Kč (pro členy SD)