Dny Severu 2019 PRAHA

Tématem jubilejního, desátého ročníku festivalu severské kultury bude cesta v různých podobách.

Festival zahájí debata Cesty severské a české diplomacie, na níž přijali pozvání současný norský velvyslanec v ČR Robert Kvile a bývalý český velvyslanec v Dánsku a někdejší ředitel Českého centra ve Stockholmu a v Praze Zdeněk Lyčka. Řeč bude o dobrodružstvích kulturní diplomacie, českých stopách na Severu či neprobádaných grónských stezkách. Vyvrcholením festivalu letos bude společná debata islandské spisovatelky a držitelky Ceny Severské rady za literaturu Auður Avy Ólafsdóttir, jíž v češtině vyšly tři romány (Nad propastí byla tma, Listopadoví motýli, Výhonek osmilisté růže), a dánské autorky a blogerky Andrey Hejlskov, která píše a přednáší o životě mimo civilizaci a napsala knihu Náš velký útěk.

Na různé podoby motivu cesty se podíváme i na filmovém plátně. V rámci festivalu promítneme finský snímek režiséra Miky Kaurismäkiho Cesta na sever, komediálně laděnou roadmovie o návratu ztraceného otce. Dále jsou na programu atmosferický švédský film Iluze – film o vlaku a norsko-sámský dobrodružný snímek Stopař, který je nejen inspirovaný sámskými pověstmi, ale také se sámským zněním zapsal do dějin kinematografie coby vůbec první takový počin. Téma cesta nám také vnuklo nápad na jednu speciální akci – společně s překladateli finského bohéma Penttiho Saarikoskiho do češtiny Lenkou Fárovou a Michalem Švecem se vydáme Prahou na komentovanou procházku ve stopách novely Čas v Praze.

Festival se kromě Prahy uskuteční také v Brně.

PROGRAM FESTIVALU V PRAZE:
29. 10. 19:00 Debata: Cesty severské a české diplomacie (České centrum Praha)
30. 10. 19:00 Promítání: Cesta na sever (Kino Evald)
31. 10. 19:00 Na útěku před světem: Auður Ava Ólafsdóttir a Andrea Hejlskov (DOX)
1. 11. 18:00 Komentovaná procházka: Prahou ve stopách Penttiho Saarikoskiho (sraz nám. Kinských)
5. 11. 19:00 Promítání: Iluze – film o vlaku (Kino Evald)
6. 11. 19:00 Promítání: Stopař (Kino Evald)

Více informací viz po rozkliknutí názvů jednotlivých akcí.

Festival pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, Českým centrem Praha, Centrem současného umění DOX, Norským filmovým institutem, severskými velvyslanectvími v ČR, nakladatelstvími Portál, Kniha Zlín a dybbuk a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, Dánského uměleckého fondu, Islandského literárního centra a Skandinávské jazykové školy.