Dny Severu 2018 BRNO

Devátý ročník festivalu severské kultury se zaměří na tabu.

Témata, o nichž se v dané společnosti nemluví, se vyskytují po celém světě. Severské země obvykle vnímáme jako pokrokové a liberální státy, v nichž se otevřeně diskutuje o všem a kde žádná (auto)cenzura neexistuje. Neplatilo to však vždy a ani dnes to neplatí absolutně. V minulosti se na Severu tabuizovala celá řada oblastí lidského života od sexuality přes diskriminaci původního obyvatelstva po „nevhodná“ témata v knížkách pro děti. Festival Dny Severu, který se letos koná už podeváté, nabídne prostor k diskusi nad vybranými kulturními díly, která lze chápat jako kontroverzní nebo která se dotýkají témat, o nichž se z různých důvodů často mlčí.

Během festivalu se v Brně letos uskuteční dvě spisovatelské besedy. Švédská spisovatelka Pernilla Stalfelt, autorka knihy O smrti smrťoucí, bude diskutovat o tabu v dětské literatuře s českou autorkou Petrou Soukupovou (Kdo zabil Snížka?), a to ve středu 24. 10. v Moravské zemské knihovně. O necelý týden později, v úterý 30. 10. také v MZK vystoupí finský spisovatel a držitel prestižního ocenění Finlandia Jussi Valtonen, který v románu Oni nevědí, co činí ukazuje odvrácenou stranu moderní společnosti. Těšit se můžete i na promítání švédského filmu Něco se musí zlomit o vztazích androgynního chlapce a na přednášku Karolíny Stehlíkové Výchova k erotice a kvalitnímu sexu o skandinávských edukativních či zábavných pořadech, které předestírají téma sexuální výchovy a erotiky z poněkud netradičního úhlu.

Festival se kromě Brna uskuteční také v Praze (podrobný program zde) a setkání s Jussim Valtonenem proběhne 29. 10. i v Bratislavě.

PROGRAM FESTIVALU V BRNĚ:
24. 10. 18:30 Tabu v dětské literatuře: Pernilla Stalfelt a Petra Soukupová (MZK)
25. 10. 18:00 Promítání: Něco se musí zlomit (Kino Art – Radnická)
30. 10. 17:00 Autogramiáda Jussiho Valtonena (Knihy Dobrovský, Joštova)
30. 10. 18:00 Severský literární salón s Jussim Valtonenem (MZK)
1. 11. 18:00 Přednáška: Výchova k lásce k vlastnímu tělu, kvalitnímu a bezpečnému sexu a erotice (MZK)

Více informací viz po rozkliknutí názvů jednotlivých akcí

Festival pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou, Kinem Art a severskými velvyslanectvími v ČR a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Brna a literární agentury FILI.