Skandinávský dům a mezinárodní festival Divadelní svět Brno v rámci projektu Divadelní večery aneb Kdo se bojí Ibsena? připraví 4 komentované úvody k severským představením v rámci festivalu.
Kromě dvou titulů Henrika Ibsena Nora a Nepřítel lidu se diváci budou moct blíže seznámit i s divadelní adaptací slavného Bergmanova filmu Fanny a Alexander a s inscenací o budoucnosti Věčný život legendárního mezinárodního souboru Odin Teatret.
Úvody proběhnou v prostorách jednotlivých divadel vždy 30 minut před začátkem představení a jsou zdarma přístupné všem, kdo mají vstupenku na dané představení.
Na komentované úvody se můžete těšit u těchto představení:
12. 5. 18.00 Ingmar Bergman: Fanny a Alexander
Slovenské národní divadlo, Bratislava
Kde: Městské divadlo Brno
Úvod od 17.30 s nordistkou a teatroložkou Karolínou Stehlíkovou
12. 5. 20.00 Henrik Ibsen: Nepřítel lidu
Slovácké divadlo, Uherské hradiště
Kde: Reduta
Úvod od 19.30 s nordistkou a dramaturgyní Barbarou Gregorovou
13. 5. 17.30 Odin Teatret: Věčný život
Odin Teatret, Dánsko
Kde: Divadlo Husa na provázku
Úvod od 17.00 s nordistkou a dramaturgyní Barbarou Gregorovou
15. 5. 19.30 Henrik Ibsen: Nora
Divadlo pod Palmovkou, Praha
Kde: Reduta
Úvod od 19.00 s nordistkou a teatroložkou Karolínou Stehlíkovou
Více informací o celém festivalu najdete na http://www.divadelnisvet.cz/cs/program
Ingmar Bergman: Fanny a Alexander, Slovenské národní divadlo
Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?
Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahajuje v letošním roce Skandinávský dům cyklus tzv. Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.
Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se budou konat v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2-4x ročně.
Akce Skandinávského domu podporuje statutární město Brno a Ministerstvo kultury ČR.