Skandinávský dům a mezinárodní festival Divadelní svět Brno v rámci projektu Divadelní večery aneb Kdo se bojí…? připraví čtyři komentované úvody a jednu debatu k severským představením v rámci festivalu.
Poprvé si v Brně vychutnáme Ibsena v originále! Menší nezávislý soubor Visjoner teater nastudoval v Oslo Heddu Gabler. Tento originální site specific projekt již objel Evropu i Asii. Ojedinělý zážitek (nebojte se, samozřejmě s titulky) vás čeká v Löw-Beerově vile, kde se novomanželé Tesmanovi na pár dní usadí. A vy s nimi. Přímo do obývacího pokoje. Přezůvky netřeba! Po představení 23. 5. následuje debata s režisérkou a představitelkou hlavní role Juni Dahr a nordistkou Karolínou Stehlíkovou.
Na konci loňského roku se Bergmanova prozaického textu Soukromé rozhovory ujal Jan Nebeský a jeho spolek Jedl vytvořil strhující inscenaci, v níž bergmanovské postavy ožívají v kulisách neméně expresivních a hereckých výkonech tak přesvědčivých, že vám zůstanou pod kůží stejně jako jeho filmy.
Dánsko je na festivalu zastoupeno adaptací románu dánského spisovatele K. C. Nielsena Dánská občanská válka 2018–24, které v Divadle Na zábradlí nastudoval autorsko-režijní tým Kristýna Kosová a Adam Svozil. Generační výpověď o jedné z možných apokalyps lidstva dává tušit, že evropský sen se snadno může stát i noční můrou.
Kus Severu bude připravený i pro menší diváky, dopřejeme si tři Andersenovy pohádky v režii Šimona Spišáka, který vás i vaše děti přesvědčí, že i u pohádek tohoto ponurého dánského vypravěče můžete slzet smíchy.
Letem severským divadelním světem:
22. 5. H. Ibsen: Hedda Gabler
Visjoner teater
Kde: Low Beer vila
18.30 lektorský úvod dramaturgyně a nordistky Barbary Gregorové
23. 5. Henrik Ibsen: Hedda Gabler
Visjoner teater
Kde: Low Beer vila
18.30 lektorský úvod teatroložky a nordistky Karolíny Stehlíkové
19.00 představení
20.45 debata s režisérkou a představitelkou hlavní role Juni Dahr a nordistkou Karolínou Stehlíkovou (tlumočeno)
25. 5. H. Ch. Andersen: Cisárovy nové saty
26. 5. H. Ch. Andersen: Malá morská víla
27. 5. H. Ch. Andersen: Škaredé káčatko
Nové divadlo Nitra
Kde: Divadlo Polárka
27. 5. Kaspar C. Nielsen: Dánská občanská válka 2018–2024
Divadlo Na zábradlí
Kde: Studio Marta
19.00 lektorský úvod dramaturgyně a nordistky Barbary Gregorové
27. 5. Ingmar Bergman: Soukromé rozhovory
Spolek Jedl
Kde: Divadlo Husa na provázku (sklepní scéna)
20.00 lektorský úvod teatroložky a nordistky Karolíny Stehlíkové
Úvody proběhnou v prostorách jednotlivých divadel vždy 30 minut před začátkem představení a jsou zdarma přístupné všem, kdo mají vstupenku na dané představení.
Program celého festivalu viz http://divadelnisvet.cz/program-festivalu/
Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?
Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů pořádá Skandinávský dům cyklus tzv. Severských divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.
Jedná se o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvody zprostředkovávají informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientují diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se konají v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2–4x ročně.
Akce Skandinávského domu podporuje statutární město Brno a Ministerstvo kultury ČR.