Divadelní představení: Henrik Ibsen – OPORY SPOLEČNOSTI

U nás málo známou, ale překvapivě aktuální hru Henrika Ibsena uvádí Východočeské divadlo Pardubice v novém českém překladu Karolíny Stehlíkové.

Příběh ze života vysoce postavených, jejichž lež může mít hodně dlouhé nohy, ale když klopýtne, pád je prudký.

Zámožný podnikatel a významný konzul Karsten Bernick je v malém přístavním městě pokládán za příkladnou oporu společnosti. Zušlechtil město hospodářsky i mravně. Plánuje vybudování železnice do vnitrozemí, z jeho loděnice vyplouvají lodi do celého světa, každá větší firma ve městě nese jeho jméno. Spravuje dobročinný spolek a v jeho domě se scházejí podnikatelské rady i strážci morálky a kultury města. Má příkladné manželství, s oddaně milující ženou Betty vychovává syna Olafa a stará se také o osiřelou Dinu, které se ujal jako poručník.

Klidnou hladinu rodinné i společenské idyly však zčeří nečekaná návštěva. Bettyin bratr a nevlastní sestra, kteří spolu před lety za nevyjasněných pohnutých okolností odcestovali do Ameriky, se náhle vrátí. Dávno zamlčené pravdy jsou najednou neúprosné a k odvrácení tragických následků je třeba velká síla dobré vůle.

Překlad: Karolína Stehlíková

Režie: David Šiktanc
Scéna a kostýmy: Juliána Kvíčalová
Hudba: Ondřej Švandrlík
Dramaturgie: Jana Pithartová
Hrají: Milan Němec, Romana Chvalová, Václav Němec/Tomáš Pekárek, Martina Sikorová, Petr Borovec, Petra Janečková ad.

Podrobnosti zde.