Diskoteket – Slit ut ditt hjärta

Švédská kapela Diskoteket příští rok oslaví jubilejních 15 let na scéně. Přestože se osazenstvo za ta léta nepatrně změnilo, nutno poznamenat, že Diskoteket stále patří mezi nejoriginálnější hudební zjevy na Severu. Během svojí dosavadní existence sice Diskoteket nevydali mnoho alb, první deska nesoucí název kapely vznikla až v roce 2009, ale naléhavě znějící skladby jako Ge mig ljuset nebo Dödsstöten se zarývají pod kůži stejně intenzivně jako poprvé.

S vypuštěním singlu Slit ut ditt hjärta v roce 2014 bylo jasné, že Diskoteket opět připravují něco velkolepého. A splnilo se – Jag ser över mitt liv je skutečně povedeným počinem. Vlajková Slit ut ditt hjärta je nekompromisní kázání o lásce, stačí se zastavit a zaposlouchat. Je to ale také reakce na povrchní vztahy a dojmy, což napovídá už refrénová sloka „jag vill ha dig inuti mig“, tedy „chci tě v sobě“. Slit ut ditt hjärta je živočišná skladba v téměř švankmajerovském obalu. Jako vějička na album velmi podobného ražení zafungovala skvěle.

Síla Diskoteket ale netkví pouze v čarování se synthetizéry a kytarovými nástroji a svérázné estetice. Onou mocnou ingrediencí je charakteristicky silný vysoký vokál Anny-Karin Andersson. Diskoteket jsou navíc hrdí na svůj mateřský jazyk, což jejich skladbám propůjčuje takřka intimní dojem. Texty Diskoteket jsou zároveň šifry s prvky syrové poezie. Jsou to skladby o lásce, o hledání a chladných ránech kdesi v Uppsale, snad možná v blízkosti nádražního klubu, kde občas kapela hrává. Nedávno vydaný singl Nätterna i maj zní o něco jemněji, snad proto, že je to skutečně májová skladba. Třeba Diskoteket lehce uhladí své hrany a případnou novou deskou ukáže svoje další hudební rozměry.

diskoteket

Autorka článku: Anežka Chrudinová, Skandinávský dům

Autor černobílé fotografie: Tom Jerry Boman