Den otců

Stejně jako se v celé Skandinávii a Pobaltí slaví Svátek matek, tak se v celém tomto regionu slaví i Den otců. Je to den, kdy oslavujeme své otce a tatínky a vzdáváme jim poctu. V tento den se také připomíná jejich místo v rodině a vyzdvihuje se jejich role při výchově dětí a v péči o rodinu. Tatínkům často udělá radost pouhá skutečnost, že si na jejich svátek děti vzpomněly a popřály jim.

Den otců se slaví v různé dny na mnoha místech po celém světě. Ve většině skandinávských a pobaltských zemí se slaví druhou neděli v listopadu. Výjimkou je Litva s Lotyšskem, které si Den otců připomínají už první červnovou respektive druhou zářijovou neděli, a Dánsko, které jej slaví vždy 5. června společně s Dnem ústavy.

Ve Finsku často děti na Den otců (finsky Isänpäivä) podávají tatínkům snídani do postele, kupují jim drobné dárky a ve školkách a školách vyrábějí přáníčka. Řada rodin v tento den gratuluje i dědečkům. Ve Finsku se svátek otců slavil již v padesátých letech, ale oficiálně se uznává až od roku 1987, kdy byl zařazen na seznam významných dnů, u příležitosti kterých se vyvěšuje finská vlajka.

Na Islandu se Den otců (islandsky Feðradagurinn) oficiálně slaví až od roku 2006. U příležitosti prvního svátku otců uspořádalo islandské ministerstvo práce a sociálních věci konferenci na téma role otců a rovnost mužů a žen. Následná diskuze se pak zaměřila na postavení otců ve společnosti a tatínky na mateřské.

V Norsku bývá zvykem potěšit tatínky na jejich svátek (norsky Farsdag) snídaní do postele, drobným dárkem, ručně vyrobeným přáníčkem nebo alespoň milou gratulací.

Oslava Dne otců (švédsky Fars dag) přišla do Švédska v roce 1931 a nejdříve stejně jako v ostatních severských zemích připadala na začátek června. Poté byla na doporučení Severského obchodního spolku přesunuta na listopad, aby v kalendáři nebyla tak blízko Svátku matek, který se ve Švédsku slaví poslední květnovou neděli.

V Estonsku se každý rok na Den otců (estonsky isadepäev) uděluje titul Otec roku. Předávání ocenění iniciovalo Sdružení estonských žen v roce 1998, odkdy se také titul uděluje.

 

Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: opettajatv.yle.fi