DEBATA: Sever, kam se podíváš? Severská kultura v českých médiích

Setkávat se s kulturou evropského Severu v českých médiích není nic neobvyklého. Dalo by se dokonce říct, že severské země stojí dlouhodobě v popředí zájmu českých novinářů z kulturních rubrik. Vychází mnoho recenzí na severské knihy i filmy, v rozhlase se objevují severská dramata nebo čtení ze severské literatury a kultura ze Severu v širším slova smyslu často proniká i na stránky lifestylových či jiných tematických magazínů.

Se severskou kulturou se v českých médiích setkáváme takřka denně. O východiskách a důvodech její popularity, o jejích aspektech, které pronikají a naopak nepronikají do českého mediálního prostoru, i o proměnách vnímání Severu českou veřejností v posledních letech budou diskutovat novinářka Judita Matyášová, působící aktuálně na Univerzitě v Aarhusu, šéfredaktorka severské sekce internetového časopisu iLiteratura.cz a překladatelka z norštiny Barbora Grečnerová a rozhlasový moderátor a švédštinář Tomáš Novotný. Moderuje Barbara Gregorová ze Skandinávského domu Brno.

Záznam debaty:

Besedu jsme streamovali živě ve čtvrtek 19. 11. od 19.00 na Facebooku Skandinávského domu a je dostupná také v záznamu na našem YouTube kanále.

Účast zdarma, bez nutnosti rezervace

Akce se koná v rámci festivalu Dny Severu 2020, který pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.