Dánský houslový virtuos zahájí festival Dvořákova Praha

V pondělí 5. září začíná v Praze festival Dvořákova Praha, jeden ze dvou divácky nejnavštěvovanějších festivalů vážné hudby v České republice. Na zahajovacím koncertě v Rudolfinu vystoupí světoznámý orchestr Sächsische Staatskapelle Dresden pod taktovkou Christiana Thielemanna a jako sólista večera se představí dánský houslista Nikolaj Znaider. Nad koncertem převzal záštitu dánský velvyslanec Christian Hoppe a ministr kultury ČR Daniel Herman.

Program

Zahajovací koncert festivalu Dvořákova Praha

5. září ve 20:00, Rudolfinum, Dvořákova síň

Ludwig van Beethoven: Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61
Max Reger: Variace a fuga na Mozartovo téma, op. 132
Richard Strauss: Enšpíglova šibalství, op. 28

Pro více informací a zakoupení vstupenek navštivte stránky festivalu Dvořákova Praha.

O festivalu

Od roku 2008, kdy se uskutečnil první ročník Dvořákovy Prahy, se na pódiích vystřídala již celá řada špičkových sólistů, dirigentů, orchestrů a komorních souborů z celého světa. Hlavní myšlenkou festivalu je představit mezinárodnímu publiku dílo nejproslulejšího českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka, ale i díla dalších světových skladatelů, jako je tomu i v případě letošního zahajovacího koncertu. Těžiště programu festivalu spočívá v klasicko-romantické hudbě s vybočeními ke klasicismu na straně jedné a nezpochybnitelné a časem prověřené hudbě 20. století, ve výjimečných případech 21. století, na straně druhé.

Podívejte se na celý program festivalu Dvořákova Praha 2016.

Nikolaj Znaider

Letos jedenačtyřicetiletý dánský houslista Nikolaj Znaider vystudoval hru na housle u proslulého rakouského pedagoga Borise Kuschnira. Ve svých šestnácti letech obdržel první cenu na mezinárodní houslové soutěži Carla Nielsena a v roce 1997 zvítězil v nejvýznamnějším světovém klání houslistů, Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Kritika o něm napsala, že „od roku 1970, kdy do houslového světa vtrhl Gidon Kremer, nezpůsobil žádný houslista takový rozruch jako Nikolaj Znaider“. Umělec se angažuje i v dalších oblastech hudebního života: od roku 2010 působí jako dirigent Mariinského divadla v Petrohradu, věnuje se mladým nadějným talentům a na svém kontě má také řadu nahrávek, z nichž jmenujme alespoň houslové koncerty Johannese Brahmse a Ericha Wolfganga Korngolda (ve spolupráci s Vídeňskými filharmoniky a Valerijem Gergijevem). Znaider hraje na vzácný nástroj Guarneriho del Gesù z roku 1741, který kdysi vlastnil legendární houslista Fritz Kreisler.

Nikolaj Znaider. Foto Dvořákova Praha, © Lars Gundersen

Nikolaj Znaider. Foto Dvořákova Praha, © Lars Gundersen