Dánský autor Michael Katz Krefeld navštívil Prahu

Oblíbený dánský autor Michael Katz Krefeld navštívil Prahu ve dnech 2.-4. září 2015 u příležitosti představení své nové knihy Tonutí (v originále Savnet). Je to už druhá kniha ze série o soukromém detektivu Thomasi Ravnsholdtovi alias Havranovi.

Inspirace filmy

Nebyla to však Krefeldova první cesta do Prahy. Autor české hlavní město navštívil v roce 1992. Tehdy sem ale nepřijel kvůli prezentaci knihy, nýbrž kvůli pražské FAMU, na které chtěl studovat. Pak byl ovšem přijat na scenáristiku v Dánsku, a začal studovat tam. Krefeld je Prahou stále velmi fascinován a nevylučuje, že by se jedna z příštích knih mohla odehrávat právě zde.

Spisovatel také prozradil, že mnoho inspirace čerpá z filmů, obzvláště pak z thrillerů. Tento žánr zkoumá a transformuje jej do románů. Před několika lety psal scénáře pro televizní filmy a seriály. Byla to podle něj výborná zkušenost, která mu v profesi spisovatele pomáhá. „Když píšete scénáře pro televizi, jste zkrátka nuceni tvořit velmi rychle. Je to také dobrý způsob, jak se naučit komunikovat. U knih je to ale o něčem jiném – veškerá moc je ve vašich vlastních rukou,“ prozradil.

Michael Katz Krefeld si uvědomuje i zodpovědnost, která na něm jako na autorovi spočívá. Pokud má veškerou moc ve vlastních rukou, má také veškerou zodpovědnost za to, aby se lidem jeho knihy líbily a aby si je chtěli koupit. Být na takovou zodpovědnost úplně sám může znamenat značný tlak, tím spíš, když je krimi, obzvlášť v Dánsku, tak oblíbeným žánrem.

„Krimi je teď velmi populární žánr a chcete-li být úspěšní, je nezbytné psát velmi dobře a vyčnívat nad ostatní detektivkáře. Před několika lety byla ale rivalita na poli detektivek ještě mnohem silnější. Teď se zdá, že davy spisovatelů krimi prořídly.“

Čtenáři se rádi třesou strachy

Krefeld patří mezi nejprodávanější autory v Dánsku. Jeho knihy vyšly už ve dvaceti zemích a každý rok mu teď vychází nová kniha.

Mnozí se podivují nad tím, kde Krefeld čerpá inspiraci pro své brutální, krvavé příběhy. „Když jsem byl mladší a jezdíval po okolí, představoval jsem si, že se tam něco stane. A já jsem měl vždy velmi bohatou fantazii. K tomu se také vztahuje taková historka z knižního veletrhu v Kodani. Přišla za mnou jedna postarší paní a řekla mi, že má ráda mé knihy, ale že jí připadají hodně brutální a krvavé. Omluvil jsem se jí a slíbil, že se je příště pokusím udělat o něco méně brutální a krvavé. Na to ale odvětila: Ne, ne, jen je pořád pište takové.“

Krefeld si je vědom jistého rizika spojeného s velkou mírou brutality a krvavých vražd. Vždy přemýšlí, jestli to už není příliš a jestli se to vůbec čtenářům líbí. Je pro něj důležité brát v potaz skutečnost, že spisovatelé jsou v moci čtenářů. Naštěstí si je vědom něčeho zásadního; totiž že čtenáři krimi se zkrátka chtějí třást strachy. Krefeld má ovšem i jisté hranice – nerad se věnuje případům, které se nedávno řešily veřejně nebo které se nedávno skutečně staly. „Nehodlám se bavit neštěstím druhých,“ vysvětluje.

Nedokonalý hrdina

Jedním z důvodů, proč šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček chtěl vydat Krefeldovy knihy v češtině, bylo, že hlavní postava detektiva, Thomas „Havran“ Ravnsholdt, je velmi osobitá a detailně vykreslená. I pro Krefelda je povaha hlavního hrdiny velmi důležitá. Upřednostňuje nedokonalé hrdiny, kteří si s sebou nesou jisté pozůstatky z tajemné minulosti. Právě proto je „Havran“ postava, se kterou nikdy nevíte, na čem jste. Klidně se může stát, že ho pohltí záchvat vzteku, a ani sám Krefeld potom neví, co od něj čekat. Dalším důvodem k vydání kníh bylo, že jednotlivé příběhy jsou na sobě nezávislé. Celkem snadno lze knihy číst jednotlivě, ačkoli dohromady se jimi vine společná nit.

Michael Katz Krefeld nyní pracuje na nové knize Sekta (v originále Sekten). Stane se třetí knihou v sérii o „Havranovi“. Kniha vypráví o obchodníkovi, který už deset let není v kontaktu s vlastním synem, protože ten se stal členem náboženské sekty. Obchodník najme soukromého detektiva „Havrana“, aby mu pomohl syna vypátrat.

Kniha Sekta vyjde v Dánsku na podzim 2015.

Více o spisovateli Michaelu Katzi Krefeldovi na jeho oficiálních stránkách: http://www.michaelkatzkrefeld.dk

Text a foto: Julia Naldal

ReadNordic LOGO

.