Dánské dny v Ostravě

Až do 18. května potrvají v centru Ostravy Dánské dny, které budou zahájeny v úterý 27. března a které Ostravanům, a nejen jim, představí současné Dánsko, jeho osobnosti, kinematografii, architekturu, hudbu a kulturu obecně.

Projekt Dánské dny zaštiťuje hned několik subjektů, a to Kabinet architektury, Slezskoostravská galerie, dánské velvyslanectví v České republice a Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava. Promyšlený program, jehož nosnou částí je světová premiéra výstavy prací předního dánského architekta Jørna Utzona prezentující patnáct jeho významných projektů, je navíc rozprostřen hned do několika ostravských prostor historicky spojených s kulturou.

Dánskem a vším zajímavým, co je s ním spojeno, bude žít doslova celé centrum. Na návštěvníky se těší Výstavní síň Sokolská 26, Industrial Gallery, Slezskoostravská galerie, kluby Atlantik a Parník, Minikino i Kulturní zařízení Gama. Jørn Utzon, nestor dánské architektury, by se 9. dubna 2018 dožil sta let.

O týden později, v úterý 17. dubna, se bude v 18 hodin v klubu Atlantik konat cestopisná přednáška Jiřiny Saňové Dánsko všemi smysly, která bude spojená s gastronomickou ochutnávkou.

Filmová sekce projektu nabídne v Minikině několik filmů představujících díla dánské kinematografie, chystají se i studentská představení na téma architektury a designu. Minikino CKV se prezentaci dánské filmové tvorby věnuje systematicky v rámci festivalů Severský filmový podzim a Severská filmová zima a také pořádá divácky oblíbenou přehlídku současného severského filmu SCANDI.

Na dětské publikum zaměří svou pozornost Kulturní zařízení Gama, které je součástí Centra kultury a vzdělávání Moravská Ostrava. Ve spolupráci s pedagogy budou dětem z mateřských a základních škol městského obvodu předčítány pohádky H. Ch. Andersena, nejoblíbenější pohádku pak děti namalují a jejich práce budou následně vystaveny v prostorách KZ Gama. V pondělí 9. dubna divadlo Loutkový svět představí komponovanou zábavně-naučnou pohádku Anderson a jeho pohádkový svět, která vypráví o životě známého pohádkáře. K Dánsku patří neodmyslitelně i stavebnice Lego.

Více informací o akci na www.ckv-ostrava.cz