Co najdete na švédském vánočním stole?

Tradice oslav křesťanských Vánoc na Severu původně pochází ze starších pohanských oslav zimního slunovratu (midvinterblot), kdy staří Seveřané slavili nadcházející zkracující se noci. Švédský vánoční stůl-julbord (šv. jul-Vánoce, bord-stůl) je obdobou švédského stolu (smörgåsbord). Večeří se jako u nás, a to 24. prosince, ale samotná hostina neprobíhá formou chodů, nýbrž si každý ze svátečního stolu bere to, na co má chuť. Švédové si tato jídla dopřávají prakticky po celý prosinec. Mnoho restaurací nabízí stálé menu v podobě vánočního bufetu, na který se přátelé či kolegové navzájem zvou. Po Vánocích má proto většina lidí už vánočného jídla plné zuby, a tak je 25. prosinec dnem, kdy se ve Švédsku objedná druhé největší množství pizzy za rok (po Silvestru).

V minulosti se na svátečním stole ocitala jídla, která si lidé běžně nemohli dovolit. Důležitou součástí byla vždy kaše, na Vánoce výjimečně s troškou másla. Chody na dnešním svátečním stole ve Švédsku mají svůj původ hlavně ve 20. století, ale nalezneme na něm i jídla starší. Jedním z nich je například nechvalně známá lutfisk, tedy louhovaná ryba. Toto jídlo nevábné konzistence má kořeny ve středověkém Něměcku a Holandsku, v dnešní době však jeho tradice přežívá už jen ve Švédsku, Norsku a Finsku. Jeho příprava je časově náročná. Sušená ryba sa naloží na několik dní do vody a následně do louhu, který sestává z vodného roztoku uhličitanu sodného a hašeného vápna. Po několika týdnech se ryba uvaří, čím získá želatinovou konzistenci. Jedná se o jídlo, ke kterému má většina Švédů ambivalentní vztah. Buď ho miluje, nebo nenávidí.

Dalším starým jídlem je tzv. dopp i grytan. Jedná se o kusy (tvrdého) chleba namáčeného do bujónu připraveného z výpeku z pečené šunky. V minulosti se jednalo o jídlo chudých farmářů, kteří šunku z poraženého prasete prodali majetnějším lidem a sami si mohli dovolit jen zbytky jako prasečí nohy nebo části používané na výrobu tlačenky. Bohatší lidé si o Vánocích vyráběli vlastní vepřové klobásy. Tato tradice přežívá ve Švédsku dodnes, i když dnes si je může dovolit téměř každý.

Ve 20. století přibylo na sváteční stůl mnoho menších chodů jako sleď, salát z červené řepy, masové kuličky, marinovaný losos, vánoční šunka, nakládané párečky, Janssonovo pokušení a vepřová žebírka. Každá rodina má své oblíbené chody, kterým dává přednost před jinými a vyskytují se i regionální rozdíly. Jako dezert jí mnoho rodin ris à la Malta, rýži na maltský způsob. S Maltou to však nemá nic společného. Jedná se totiž o zkomoleninu z francouzského Riz à l’amande, tedy rýže s mandlemi. Do kaše smíchané se šlehačkou a cukrem se vhodí jedna celá mandle a ten, kdo ji v talíři najde, se podle pověry v příštím roce vdá nebo ožení. V tomto momentu je také důležité nechat venku jeden talíř kaše pro domácího skřítka, aby rodině v nadcházejícím roce nezpůsoboval problémy. Svátečné jídlo se zapíjí černým pivem, šnapsem, švédským svařákem glögg nebo nealkoholickým nápojem julmust.

Máte-li chuť zkusit některé švédské vánoční pochoutky u vás doma, můžete se nechat inspirovat následujícími recepty.

Marinovaný losos s hořčicovým dressingem
(Gravad lax med hovmästarsås)

Na 8 porcí potřebujeme:

1 kg lososa (filé s kůží, bez kostí)
0,5 dl cukru
0,5 dl soli
1 lžíci bílého pepře
1 svazek kopru

Na dressing:

0,5 dl hořčice (například dijonské)
1 lžící cukru
sůl podle chuti
bílý pepř
1 lžíci octu
1 dl oleje
1 dl nasekaného kopru

Postup:

Losos:

1. Filé umyjeme a osušíme.
2. Kopr nasekáme a smícháme s cukrem, solí a pepřem.
3. Filé dobře potřeme směsí z obou stran. Uložíme do vzduchotěsné plastové nádoby na 2 dny.
4. Lososa vždy po 24 hodinách obrátíme.
5. Po 2 dnech filé očistíme a podáváme nakrájené na tenké plátky, spolu s hořčicovým dressingem a černým chlebem.

Dressing:

1. Smícháme hořčici, cukr, sůl, ocet a pepř.
2. Pomalu po kapkách a za prudkého míchání přidáváme olej. Dressing by měl být hustý a neoddělovat se od oleje.
3. Přidáme nasekaný kopr.

Janssonovo pokušení

(Janssons frestelse)


Na 8 porcí potřebujeme:

3 velké cibule
1,5 kg brambor
2 lžíce másla (na smažení)
300 g ančoviček (filé)
4 dl smetany
2 dl mléka
2 lžíce strouhanky
3 lžíce másla
sůl
pepř

Postup:

1. Troubu předehřejeme na 175 °C.
2. Cibuli a brambory oloupeme. Nakrájíme cibuli nadrobno a osmažíme.
3. Brambory nakrájíme na tenké proužky.
4. Do zapékací mísy vrstvíme brambory, cibuli a ančovičky tak, aby vrchní a spodní vrstvu tvořily brambory. Přidáme sůl a pepř.
5. Smetanu a mléko povaříme a polijeme jimi brambory.
6. Vše posypeme strouhankou a pečeme 1,5 až 2 hodiny.

Salát z červené řepy

(Rödbetssallad)

Na 8 porcí potřebujeme:

1 lahev nakládané červené řepy
2 červená jablka
1 cibuli
1 dl majonézy
1 lžíci hořčice
1dl kysané smetany
sůl
pepř

Postup:

1. Řepu scedíme a spolu s jablky nakrájíme na větší kousky
2. Nadrobno nakrájenou cibuli smícháme s majonézou, hořčicí a smetanou.
3. Přidáme červenou řepu a jablka. Osolíme a opepříme dle chuti.

Autor článku: Dominika Gašparová, Skandinávský dům

Obrázky: gp.se, arla.se, receptfavoriter.se