Člověk v říši (ne)svobody: Jussi Valtonen a Markéta Baňková

Jaký vliv má na člověka společnost a jaký jeho původ a rodinné vztahy? Je naše vůle skutečně svobodná? Nebo nevíme, co děláme, protože nemůžeme předvídat všechny důsledky našich činů? A jakou roli v našich životech hrají moderní technologie a nadnárodní společnosti, aniž jsme si toho mnohdy vědomi?

O těchto tématech budou ve vzducholodi Gulliver diskutovat finský spisovatel a neurovědec Jussi Valtonen, autor napínavého psychologického románu Oni nevědí, co činí, oceněného prestižní cenou Finlandia, a česká spisovatelka a výtvarnice Markéta Baňková, autorka populárně-naučného bestselleru Straka v říši entropie a romance z času genetiky Maličkost.

Moderuje Michal Švec, úryvky přečte herečka Petra Bučková (Divadlo Na zábradlí).

Finsky a česky, tlumočeno.

Vstupné: 60 Kč (40 Kč studenti, důchodci)
Kapacita omezena, místa si rezervujte přes formulář na stránkách DOXu.

Nezapomeňte se do vzducholodi teple obléknout!

Beseda je součástí festivalu Dny Severu 2018 na téma tabu.

S Jussim Valtonenem se během jeho návštěvy můžete setkat:

29. 10. v Bratislavě na besedě v knihkupectví Martinus (Obchodná) od 18 h
30. 10. v Brně na autogramiádě v Knihy Dobrovský (Joštova) od 17 h a na besedě v MZK od 18 h
1. 11. v Praze na autogramiádě v Paláci knih Neoluxor (Václavské nám.) od 17 h a na besedě v DOXu od 19 h


Jussi Valtonen (nar. 1974) vystudoval psychologii na Univerzitě v Helsinkách a neuropsychologii na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru. Jeho třetím a zatím posledním dílem je monumentální román Oni nevědí, co činí (2014, česky LEDA 2018), za nějž autor obdržel nejvýznamnější domácí literární ocenění Finlandia. Hlavní hrdina knihy Joe Chayefski je úspěšný neurovědec s běžnými problémy. Vše se změní, když se stane terčem útoku aktivistů kvůli vědeckým pokusům na zvířatech. Střet s realitou jej přinutí začít přehodnocovat názory na racionalitu lidského jednání a důsledky vlastních činů.


Markéta Baňková (nar. 1969) vystudovala Akademii výtvarných umění, obor grafika a nová média. Vytvořila webové práce Mesto.html, internetovou knihu spojující hypertext, obraz a zvuk, či New York City Map, emocionálního průvodce New Yorkem. V roce 2010 napsala a ilustrovala knihu bajek pro děti a dospělé Straka v říši entropie (nakl. Petr Prchal), která popularizuje některé fyzikální zákony a za niž obdržela cenu Magnesia Litera pro objev roku. V roce 2015 vydala novelu Maličkost (nakl. Argo) z vědeckého, studentského a lékařského prostředí. Pod rouškou černého humoru v něm zkoumá lidskou identitu a otázku svobodné vůle.


Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, nakladatelstvími LEDA a Argo za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a finské literární agentury FILI.

Obrázky – zdroj: leda.cz, tammi.cz – copyright Markko Taina, archiv nakladatelství Argo