Cinergy s dánskou režisérkou Lone Scherfig

Hostem Cinergy bude dánská režisérka Lone Scherfig, autorka komedie Italština pro začátečníky, na tři Oscary nominovaného snímku Škola života či romantického dramatu Jeden den. V neděli 25. 6. budou mít diváci možnost zhlédnout dva snímky z tvorby Scherfig – od 16:00 se bude v kině Světozor promítat ŠKOLA ŽIVOTA, ve 21:30 Lone osobně na Nákladovém nádraží Žižkov uvede projekci ITALŠTINY PRO ZAČÁTEČNÍKY.

Na MASTER CLASS, která se uskuteční v pondělí 26. 6. od 18:00 ve Světozoru, promítne Lone ukázky své tvorby a pohovoří o tom, jak s ohledem na scénář a rozpočet vyvíjela pro každý ze svých snímků jedinečný vizuální styl.

Program:

ne 25. 6. / 16:00 / ŠKOLA ŽIVOTA (An Education, 2009) / Kino Světozor / anglicky s CZ titulky / vstupné: 100 Kč
ne 25. 6. / 21:30 / ITALŠTINA PRO ZAČÁTEČNÍKY (Italiensk for begyndere, 2000) / 1435mm / Nákladové nádraží Žižkov / dánsky a italsky s CZ titulky / vstupné: 60 Kč
26. 6. / 18:00 / MASTER CLASS LONE SCHERFIG / Kino Světozor / v angličtině bez překladu / vstupné: zdarma

Lone Scherfig (nar. 1959) je jednou z nejvýraznějších režisérek současnosti. Její snímky se vyznačují výraznou estetikou, citem pro detail a silnými, komplexními postavami. Mezinárodní věhlas získala v roce 2000 filmem Italština pro začátečníky (Italiensk for begyndere, 2000). Snímek natočený v duchu hnutí Dogma 95 se stal celosvětovým hitem a získal Stříbrného medvěda na festivalu Berlinale. Porota Scherfig tehdy ocenila za to, že „dovolila hercům vnést do filmu lidskost a humor a tím celé hnutí Dogma posunula dál.” Následoval její první anglicky mluvený snímek, komediální drama Wilbur se chce zabít (Wilbur Wants to Kill Himself, 2002). Zatím nejúspěšnějším režijním počinem Scherfig je Škola života (An Education, 2009). Film zasazený do Londýna 60. let vypráví příběh mladé studentky, která se zamiluje do podstatně staršího muže a objevuje krásy i nástrahy života v „lepší společnosti”. Snímek získal Zlatý Glóbus, cenu BAFTA a byl nominovaný na tři Oscary. V roce 2011 natočila Scherfig romantické drama Jeden den (One Day, 2011) s Anne Hathaway a Jimem Sturgessem, o tři roky později byl v kinech uveden Klub výtržníků (The Riot Club, 2014), thriller o prominentních studentech Oxfordské univerzity. Její zatím poslední film, Their Finest, bude uveden na letošním ročníku MFF Karlovy Vary.