Cestovatelský podvečer 2018

Skandinávský dům ve spolupráci s Klubem cestovatelů srdečně zve na sedmý ročník poutavých cestovatelských přednášek.

Už vás to táhne na Sever? Připadá vám česká zima málo mrazivá nebo se chcete pokochat severskou přírodou a zasnít se nad šálkem horkého čaje? Přijďte si poslechnout povídání dvou nadšených cestovatelů. Geograf Jirka Lehejček vás zavede na krásná místa v Grónsku a na Špicberkách a dozvíte se také řadu zajímavých informací o místních lidech i jejich kuchyni. V druhé půli večera se díky Zuzaně Vorlíkové budete moci přenést na finské pobřeží a prozkoumat městečka, přírodu i méně známé ostrůvky, kam stojí zato se podívat. Ani zde nebude chybět pár kulturních a historických zajímavostí. Obě přednášky budou doprovázeny bohatým obrazovým materiálem.

Vstupné: 60 Kč / 50 Kč pro členy Skandinávského domu

Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme rezervaci vstupenek na e-mail filip@klubcestovatelu.cz (rezervace propadá 15 minut před začátkem první přednášky), a to nejpozději do soboty 3. 2. 2018 9:00. Platba vstupenek proběhne na místě v hotovosti.

Program podvečera:

17:30–18:45 Jiří Lehejček: Grónsko a Špicberky – aneb dvě sezóny v Arktidě
19:00–20:00 Zuzana Vorlíková: Finské pobřeží

17:30-18:45 Grónsko a Špicberky – aneb dvě sezóny v Arktidě

Arktická divočina se stane po dvě léta naším domovem. Společně s Jirkou Lehejčkem se podíváme na místa daleko za polárním kruhem, kde vládnou ledovce, pobřeží je členěno hlubokými fjordy a příroda je zde stále jako kdysi – nespoutaná a pro někoho až překvapivě živá. Barevnou grónskou tundrou podnikneme 170 km dlouhý přechod Arctic Circle Trail, při němž nás budou provázet sobi a dobrou noc nám popřejí polární lišky. Projdeme se po ledovcích Svenbreen a Ebbabreen a na lodi si z blízka prohlédneme do moře ústící Nordenskiöldbreen. Nakoukneme do severské kuchyně plné ryb, pižmoních salámů, sobích steaků a tuleního guláše. Neopomeneme ani návštěvu původně sovětského důlního města Pyramiden. Málokdo by také čekal neprostupné pralesy – přesto zavítáme do dvou, které se snad ani nemůžou více lišit jeden od druhého. A na závěr neodmítneme ani pozvání do domu grónského lovce, který nás nechá vyspat na sobích kožešinách za svitu polární záře. Vypravíme se zkrátka do krajin, které jsou jiné.

19:00-20:00 Finské pobřeží

Po finském pobřeží vás provedou fotografie, povídání o osobních zkušenostech a praktické rady finštinářky Zuzany Vorlíkové. Finské pobřeží je typické množstvím ostrůvků, zátok a oblých žulových skal. Projedeme si zajímavá místa ležící při moři na pevnině, jako jsou například tři historická městečka Porvoo, Naantali a Rauma, ve kterých najdete uličky složené ze starých dřevěných domků. Byla by škoda nezavítat také na nějaký ostrov. Za pozornost stojí Hailuoto u Oulu s velkou písečnou pláží a majákem nebo Seili nedaleko Turku. Ačkoliv dříve byla cesta na Seili znamením konce, jelikož zde byla ošetřovna pro malomocné, dnes je ostrov příjemným cílem pro jednodenní výlet.

Foto – autoři: Jiří Lehejček, Zuzana Vorlíková