Cestovatelské odpoledne

Skandinávský dům ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a CK Periscope srdečně zve všechny milovníky cestování, severské přírody a památek na třetí ročník akce Cestovatelské odpoledne.

Pořad bude rozdělen do dvou tematických bloků.

V prvním bloku od 14 hodin nazvaném Arktický Sever se s jachtařem Ivem Půrem poplavíme na sever k Nordkappu, odkud vyrazíme na jih podél čarokrásného souostroví Lofoty a Vesterály a zakotvíme v Tromsø, největším městě v severním Norsku. Poté se s Petrem Burianem vydáme na skok do Grónska. Na závěr se vypravíme na souostroví Špicberky, kde nás přírodovědec Jan Bendl z arktické expedice Jihočeské univerzity provede polární krajinou obydlenou i ledními medvědy.

Druhý blok od 17:00 do 19:00 nabídne pestrou mozaiku kratších přednášek věnovaných severským kulturním i přírodním památkám zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Postupně se tak podíváme do všech severských zemí, které těmito památkami oplývají – do Švédska, Norska, Finska, Dánska, na Island a do Grónska. Přednášejí pracovníci Skandinávského domu.

Vstupné na 1 blok: 50 Kč
Rezervace vstupenek na www.mlp.cz (I. blok a II. blok).

 


14:00–16:40 I. blok Arktický Sever

Na plachetnici severním Norskem

Jaká je plavba na plachetnici za polárním kruhem? Z Tromsø kolem oficiálně nejsevernějšího bodu evropského kontinentu, Nordkappu, přes zátoky Sørøyi a souostroví Lofoty zpět do Tromsø. Chladným mořem, skrytými fjordy, cestováním a životem na lodi v norských vodách nás provede jachtař Ivo Půr.

Grónsko

Fotografie Vás zavedou na magický, majestátním ledovcem pokrytý, největší ostrov světa – Grónsko. Uvidíme záběry z osady Kangerlussuaq a jejího okolí a dále se vydáme do nejnavštěvovanějšího místa západní části ostrova, města Ilulissat. Zde se nám naskytne podívaná na odlamující se kry z ledovce, které proplouvají přímo v zálivu u města – tento přírodní fenomén je právem zapsaný na seznamu UNESCO. Přednáší Petr Burian z CK Periscope.

Špicberky

Vydejte se se skupinou vědců z Jihočeské univerzity po stopách ledních medvědů a poznejte krásy souostroví Svalbard! Prostřednictvím kolekce fotografií spatříte panenskou přírodu země nezacházejícího slunce a dozvíte se o tom, jaký je život na 78° s. š., jaké jsou fenomény polárních oblastí, ale i to, jak se zachovat při setkání s ledním medvědem. Fotky Vás zavedou do zátoky Petunia, na vrcholky hor, k úpatí ledovce telícího se do moře, do zdánlivě opuštěného hornického města a budete seznámeni i s těmi největšími zajímavostmi, radostmi a úskalími vědeckých výzkumů, ale i praktickými tipy v případě, že byste se do této pohádkové země chtěli sami vypravit. Přednáší Jan Bendl, člen arktické expedice.

Foto: Petr Burian, CK Periscope

17:00–19:00 II. blok Severské památky UNESCO

Druhá část Cestovatelského odpoledne nabídne pestrou mozaiku kratších přednášek věnovaných severským kulturním i přírodním památkám zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Postupně se tak podíváme do všech severských zemí, které těmito památkami oplývají – do Švédska, Norska, Finska, Dánska, na Island a do Grónska. Navštívíme tak například unikátní norské hornické městečko Røros, skalní rytiny v Altě, vikinské obchodní centrum Birka, projdeme kolem finských mohyl Sammallahdenmäki, lodí dojedeme k pevnosti Suomenlinna a seznámíme se s runovými kameny a gotickou cihlovou katedrálou v dánském Roskilde. Přednášejí pracovníci Skandinávského domu.

Foto: Michal Švec, Skandinávský dům


Cestovatelské odpoledne pořádají:

Mediální partneři: