Česká premiéra finského krátkého filmu Karvan verran (By the Hair)

Karvan verran je krátký dokumentární film o staré ženě a jejích vlasech. 87letá Hilkka se celý život potýkala se svými kudrnatými a nezkrotnými vlasy. Hilkka si užívá života, ačkoliv její paměť už není, co bývala. Ráda tráví čas na své chatě na východě, chodí do sauny a peče karelské pirožky se svou dcerou. A její nejmladší dcera si touží poslechnout, jaké zážitky s vlasy, tedy „klíčové zážitky“, měla její máma v různém věku.

Hilkka se narodila v Suistamu, ve vesnici Alattu, která je nyní součástí Ruska. Během druhé světové války odtud byla s rodinou evakuována do oblasti Savonlinny, kde se nachází její chata. Protože už má slabé ruce a nezvládá se nadále učesat, touží po praktickém řešení pro svou potíž s vlasy. Uvidíme, pro jaké řešení se nakonec rozhodne.

Třetí generace rodiny má své potíže s vlasy a touhy. 23letá vnučka chová činčily a střídá barvu na vlasech skoro každý měsíc. Protože Hilkka patří k ortodoxní církvi, chodí ráda do kostela. Také má ráda poezii. Ve filmu recituje dvě básně arcibiskupa Lea, hlavy finské ortodoxní církve. Ty reflektují pocity z různých období jejího života. Karvan verran je Óda na radost a sebevědomí starších lidí.

 Délka filmu je 20 minut. Po promítání bude připraveno občerstvení, diváci budou moci ochutnat domácí karelské pirožky a pohovořit s tvůrci filmu i s jeho hlavní představitelkou. Film bude promítán s českými titulky. Vstup volný. Celkové trvání 1 hodina. 

Režie a scénář: Anne Välinoro
Hudba: Kyösti Kallio
Střih: Jan Senius
Anglický překlad: Liina Härkönen, český překlad: Jan Senius
Hrají: Hilkka Välinoro, Anne Välinoro, Aino Mäkinen, Sean Ricks, Netta Parkkonen, Taneli Muhonen, Mirja Köttö.
Produkce: pyypic (Anne Välinoro)