Brainstorm – Ziemu Apēst / Little Raindrops

Kdo v roce 2002 aspoň letmo prošel kolem rádia, nemohl uniknout melancholické písni Maybe od lotyšské kapely Brainstorm. Byl to celoevropský hit, který se vyšplhal na nejvyšší příčky žebříčků hranosti a Brainstorm v tom roce objeli s koncerty i Česko, spolu s tehdy začínající kapelou Kryštof. Ostatně i videoklip k písni natočili v Praze.

Přestože už dnes Brainstorm v českých rádiích tolik neslýcháme, kapela je i nadále aktivní a patří k tomu nejlepšímu z evropského mainstreamového popu. Jejich písně vynikají silnou melodičností, poetickými texty a melancholickou atmosférou. Brainstorm čile koncertují v Pobaltí, Velké Británii, Rusku, ale i ve střední Asii a v roce 2013 dokonce vystoupili na proslulém britském hudebním festivalu Glastonbury jako vůbec první pobaltská kapela v historii festivalu.

Zajímavostí je, že Brainstorm, kteří v rodném Lotyšsku vystupují pod názvem Prāta Vētra, nahrávají své písně ve trojí jazykové mutaci, přičemž lotyšský, anglický i ruský text téže písně mívají odlišné téma i poetiku.

Zatím poslední album 7 Steps of Fresh Air (v lotyšské verzi se album jmenuje 7 soļi svaiga gaisa) vydali Brainstorm v roce 2015 a umístili se s ním dokonce na long listu britských hudebních cen Grammy. Následně o kapele vznikl dokument BrainStorm: Between Shores, který v říjnu 2016 získal lotyšskou národní filmovou cenu Lielais Kristaps v kategoriích nejlepší zvuk a divácká cena.

Jedním z nejúspěšnějších songů desky je píseň Little Raindrops, respektive Ziemu Apēst, jež v Lotyšsku posbírala řadu hudebních cen. Lotyšskou, anglickou a ruskou verzi písně můžete porovnat níže.

Text článku: Ema Stašová, Skandinávský dům

Zdroj fotky: http://pratavetra.lv/