Bodø2024 spouští unikátní literární projekt

„Takhle knihu ještě nikdy nikdo nenapsal“: Bodø2024 spouští unikátní literární projekt.

Bodø Evropské hlavní město kultury 2024 pověřilo skotskou spisovatelku Stef Penney napsáním knihy odehrávající se v Nordlandu na severu Norska. Penney sice na norské území ani nevkročí, během psaní se jí však dostane pomoci.

Stef Penney je slavná skotská spisovatelka – její knihy byly přeloženy do třiceti jazyků. V roce 2006 se její román Vlčí něha stal knihou roku na Costa Book Awards, což je jedna z nejprestižnějších britských literárních cen.

Děj se odehrává v Kanadě na konci devatenáctého století a kniha se po svém vydání setkala s nadšenými ohlasy ze strany kritiky. Popularitu si získala i mezi čtenáři a dodnes se jí po celém světě prodalo na 360 000 kopií.

Penney byla chválena hlavně za své popisy krajiny a schopnost navodit atmosféru, a to navzdory tomu, že trpí agorafobií (strachem z veřejných prostor), a také tomu, jak se později ukázalo, že Kanadu nikdy nenavštívila. Namísto toho si veškeré informace našla v knihách z londýnských knihoven.

Nordland jako místo dění nového mezinárodního bestselleru?

„Ve spojení s Bodø2024 jsme o napsání knihy o Nordlandu chtěli požádat zahraničního spisovatele. Knihy se silným napojením na toto místo, zároveň však popisující Nordland z vnější perspektivy. Stef Penney se tudíž stala logickou volbou, a s účastí na projektu souhlasila – s tím, že do Norska kvůli své agorafobii nepojede,“ vysvětluje Henrik Sand Degfinrud, programový ředitel Bodø2024.

Stef Penney však na psaní nebude sama – pomoci se jí dostane od samotných obyvatel Nordlandu.

K obsahu knihy může přispět každý

Lidé se zájmem zúčastnit se projektu budou mít možnost dát Stef Penney tipy na  osobnosti, místa, události a další věci – v podstatě na cokoliv, co by si v knize dokázali představit.

Hlavní postavou se tak možná stane něčí prababička. Něčí chata u moře se stane místem, kde se odehraje důležitý dějový zvrat. Známé i neznámé místní příběhy se konečně dostanou k širšímu publiku. Ústřední zápletku může tvořit dobrodružství z vesmírného centra na ostrově Andøya, historický příběh v sámské komunitě na Hamarøye nebo zločin v jedné z chat vlastněných Klubem norských turistů. Nebo bude kniha popisovat milostný příběh na pozadí města Bodø v šedesátých letech minulého století? Bude mít hlavní hrdina slabost pro šachy nebo pro fotbal?

Těžko říci. Možné je všechno.

„Když se ten nápad poprvé objevil, říkala jsem si, proboha jen to ne! Představa, že budu muset psaní dokončit v určitém termínu a dělit se u toho s někým o svůj – nepořádný a neproniknutelný – proces psaní, mě zezačátku děsila. Ale něco mi na tom nedalo spát… Představa lidí z jiného prostředí přicházejících se svými vlastními nápady a zkušenostmi je nová a osvěžující,“ říká Penney.  

Světové prvenství

Podobným způsobem nikdo na světě žádnou knihu ještě nenapsal. Žádná část procesu tak nebude „dobře“ ani „špatně“ a nikdo neví, co od celého projektu očekávat. Průběh psaní bude stejně vzrušující jako samotný výsledek. A očekává se velký zájem – a to v mezinárodním měřítku.

Londýnské nakladatelství Quercus Books, jedno z vůbec největších ve Velké Británii, již souhlasilo s vydáním knihy na začátku roku 2024. Do norštiny bude kniha přeložena ve zbytku roku. Každého, kdo se na ní bude podílet, čeká v knize zmínka a poděkování.

Kontaktní informace

Pro více informací, fotografie nebo v případě zájmu o rozhovor se Stef Penney kontaktujte prosím:
Marie Peyre
Mezinárodní komunikace a PR
Bodø2024
+47 95448160
marie.peyre@bodo2024.no