Biosphere & Initi

Do pražského planetária se vrací film na motivy ambientní hudby od norské legendy Biosphere ve speciální 360° projekci z dílny domácí vizuální skupiny Initi. V tomto prostoru vznikne možnost, jak prožít cestu napříč atmosférou a ponořit se do nekonečna vesmíru.

Hudebník Geir Jenssen, Biosphere, žije dlouhodobě za polárním kruhem a právě tato zkušenost inspirovala jeho tvorbu. Pro jeho hudbu speciálně vytvořené pohyblivé obrazy promítané na plášť kopule planetária se nejprve drží zemského hlediska, lidského pohledu do otevřeného nočního nebe, zobrazují atmosférické jevy, různé bouře, ale i letadla a rakety startující do vesmíru. Posléze obrazy opouštějí pozemské vidění a dovolují divákovi prolétnout hvězdokupou do kosmu, kde už se perspektiva ztrácí, stejně jako realistická iluze. Symbióza meditativního hudebního ambientu, obrazu na pomezí VJingu (mixování videa, činnost podobná DJingu) do sférické, konkávní projekce ve vysokém rozlišení 8k umožňuje zprostředkovat divákovi fyzický prožitek, který bývá označován jako působivější a odpoutanější než virtuální reality a 3D kino. Tato zkušenost tak nabízí až halucinační zážitek z pohybu abstraktním vesmírným časoprostorem, při kterém návštěvníci zakusí, že co je nahoře, je i dole a ztratí přehled mezi mikro a makro světem.

„Jsem rád, že máme možnost opět představit v Praze show legendy jako je Biosphere s unikátním vizuálním doprovodem od české vizuální skupiny Initi. Dohromady to vytváří skvělý zážitek pro všechny diváky,“ říká Petr Hájek, umělecký ředitel The Chemistry Gallery, která akci produkuje. S námětem přišel Josef Sedloň – hudební producent, DJ a moderátor, když hledal zajímavý program pro svůj festival Spectaculare. Oslovil Geira Jenssena (Biosphere) a Dana Gregora, který se zrovna zabýval velkoformátovými projekcemi ve veřejném prostoru a spolu s Daliborem Cée vytvořili skoro hodinový digitálně generovaný vizuální doprovod k hudbě. Představení v uplynulých dvou letech putovalo po světě od kanadského Toronta až po australské Melbourne. V pražském planetáriu bude probíhat 2x měsíčně do konce roku 2019.

Initi je pražské studio výtvarníků, hudebníků a techniků participujících na technicky náročnějších realizacích ve veřejném prostoru. Ve středu zájmu stojí především interaktivní a site-specific projekty založené na symbióze vizuální a zvukové složky.

Více informací a vstupenky na goout.net