Beseda s islandským spisovatelem: Hallgrímur Helgason a Ženská na 1000°

Na moravsko-slovenský festival Měsíc autorského čtení, který se letos zaměří na islandskou literaturu, dorazí mj. spisovatel Hallgrímur Helgason. Ještě předtím ale v pondělí 4. července vystoupí v Praze, a to na palubě lodi (A)VOID kotvící u Náplavky. Během moderované besedy představí svůj pozoruhodný román Ženská na 1000°, který byl nominován na Cenu Severské rady a v překladu Marty Bartoškové ho vydalo nakladatelství Argo.

Osmdesátiletá Islanďanka Hera Björnssonová tráví své poslední dny v reykjavické garáži. Společnost jí dělá jen počítač a granát z druhé světové války, ukrytý pod peřinou. Helgason se při psaní románu inspiroval životem vnučky prvního islandského prezidenta Brynhildur Georgíy Björnssonové. Hera navzdory blížící se smrti neztrácí životní jiskru a s notnou dávkou odvahy, cynismu a humoru se ohlíží nejen za svým životem, kdy cestovala po světě a hledala štěstí v náručí celé plejády mužů, ale také za dějinami své země a evropského kontinentu. Její osud odráží peripetie Evropy 20. století, v poutavém vyprávění se střídají zážitky z předválečného Islandu i z válečného kontinentu.

Moderuje spisovatel Miroslav Pech.
Besedu doprovodí čtení ukázek v podání herečky Jitky Nerudové.

Vstup volný

Akci pořádají Skandinávský dům, nakladatelství Argo a Měsíc autorského čtení za podpory Ministerstva kultury ČR a hl. m. Prahy.

Obrázky – zdroj: www.mac365.cz; argo.cz