Autorské čtení s Helgou Flatlandovou

Nakladatelství Větrné mlýny, Norské velvyslanectví v Praze, Skandinávský dům a kampaň #ReadNordic Vás srdečně zvou na autorské čtení a besedu s norskou spisovatelkou Helgou Flatlandovou.

Autorské čtení se uskuteční u příležitosti vydání českého překladu jejího románu Když můžeš, zůstaň. Když musíš, odjeď (norsky 2010, česky 2015). Kniha pojednává o příběhu čtyř mladíků, kteří se rozhodnou přihlásit na misi norské armády v Afghánistánu, tři z nich tam v jednom okamžiku zahynou. Proč se k takovému kroku rozhodli, co je vedlo k tomu, aby opustili pohodlí domova a vydali se vstříc nebezpečí, a jak na tyto události reagují lidé z jejich okolí? Křehký, místy až drásavý román Helgy Flatlandové popisuje příběhy obyvatel jedné zapadlé norské vesnice. Odhaluje jejich tužby, životní očekávání, ale také jejich zaslepenost a strach. Vypráví o zdánlivém klidu, který se stává vězením i o touze po svobodě a hledání cesty. Kniha poukazuje na to, že i v zemi, kde byl už před lety nastolen sociální smír, stále existuje prostor pro osobní i mezilidská dramata.

Helga Flatland (narozená 16. září 1984 v Flatdalu) je norská spisovatelka, která absolvovala Westerdals School of Communication a bakalářské studium ze severských jazyků a literatury získala na Universitetet Oslo. V roce 2010 debutovala románem Bli hvis du kan. Za svá díla získala čadu ocenění a je řazena k nejvýznamnějším norským talentům mladé generace.

Více informací o knize na webových stránkách Větrných mlýnů.