Autogramiáda: Tore Renberg a Johanna Holmströmová

Skandinávský dům a knihkupectví Kosmas v Karlíně (u stanice metra Florenc) srdečně v rámci festivalu Dny Severu 2015 zvou na autogramiádu norského spisovatele Toreho Renberga a finskošvédské spisovatelky Johanny Holmströmové. Autogramiádě bude předcházet krátká beseda o knihách, které autorům vyšly v češtině.

Tore Renberg (narozen 1972) je současný norský prozaik. Vystudoval filozofii a literární vědu v Bergenu, působil jako literární kritik a esejista v řadě norských novin a časopisů. Píše romány, povídky, dětské knihy, dramata, komiksy i filmové scénáře. Debutoval v roce 1995, komerčně se prosadil roku 2003 románem Muž, který miloval Yngveho (Mannen som elsket Yngve), o objevování homosexuální identity, který byl roku 2008 podle Renbergova scénáře zfilmován. Kniha vyšla česky v roce 2013 pod hlavičkou nakladatelství Doplněk. V roce 2004 byl Renberg zařazen mezi desítku nejlepších norských spisovatelů do 35 let. Nejnovějším Renbergovým literárním počinem je román Tak zítra (Vi ses i morgen) z roku 2013, který v českém překladu na přelomu října a listopadu vydá nakladatelství Argo.

Johanna Holmströmová (narozena 1981) je finskošvédská novinářka a spisovatelka. Narodila se v jihofinském Sipoo, žije v Helsinkách a píše švédsky, druhým úředním jazykem ve Finsku. Debutovala sbírkou Zamčená a další povídky (Inlåst och andra noveller, 2003), v roce 2007 vydala první román pod názvem Z tvé touhy (Ur din längtan). O dva roky později získala Literární cenu deníku Svenska Dagbladet za třetí sbírku povídek Camera Obscura (2009). V roce 2013 vydala Holmströmová svůj zatím poslední román Asfaltoví andělé (Asfaltsänglar), který zachycuje situaci dospívající druhé generace přistěhovalců z mághrebského regionu do jazykově menšinové švédsko-finské společnosti. Tento titul byl přeložen také do češtiny (2014, Kniha Zlín). Knihy Johanny Holmströmové jsou vřele přijímány čtenářskou obcí i literární kritikou.

Nenechte si také ujít setkání s oběma spisovateli ve čtvrtek 26. 11. od 19 hodin ve Studiu paměť (Soukenická 29, Praha).