Autogramiáda dvojice Anders Roslund a Stefan Thunberg

Švédská autorská dvojice Anders Roslund a Stefan Thunberg přijede do Prahy
představit svůj bestseller Made in Sweden. Román o jednom z nejbezohlednějších a současně nejvynalézavějších gangů, jaký kdy Švédsko zažilo, je inspirovaný činností tzv. Vojenského gangu, který na začátku 90. let založili bratři Stefana Thunberga. Do Prahy autoři přiletí 3. listopadu a stráví zde dva dny. S českými čtenáři se setkají 4. listopadu od 16:30 hodin na autogramiádě v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.

STEFAN THUNBERG (* 1968) patří mezi špičku severské televizní i filmové scénáristické scény, když se podílel např. na filmech V zájmu státu, Lovci 2, ale především pak na kritiky vysoce ceněné televizní sérii Wallander. Spolu s Andersem Roslundem napsal román Made in Sweden inspirovaný činností tzv. Vojenského gangu. Tuto skupinu bezohledných a dlouhou dobu nepolapitelných bankovních lupičů, na začátku 90. let, založili starší bratři Stefana Thunberga. Ten se jako jediný ze čtyř sourozenců na zločinech Vojenského gangu nepodílel.

ANDERS ROSLUND (* 1961) založil a vedl kulturní zpravodajský pořad ve švédské státní televizi SVT. Léta pracoval jako reportér zpráv a editor relací Rapport a Aktuellt v SVT, kde se specializoval na kriminální a sociální témata. Spolu s Börgem Hellströmem tvoří úspěšnou spisovatelskou dvojici, ověnčenou několika literárními cenami jak doma, tak v zahraničí – jejich prvotina Odjuret získala prestižní skandinávský Skleněný klíč, Box 21 byl ve Švédsku jednou z nejprodávanějších knih roku 2006 a Tři vteřiny se staly nejlepším krimi ve Švédsku za rok 2009 a britská asociace detektivních spisovatelů mu v roce 2011 udělila Dagger Award za nejlepší mezinárodní román roku.

Román Made in Sweden vypráví příběh o bankovních lupičích, kteří přišli odnikud. Ale také o jedné rodině, sourozenecké lásce, jež nezná hranic, a o otcích a synech. O skutečnosti, která se stává fikcí. Když se třem bratrům před mnoha lety rozpadla rodina, semklo je to. Leo, Felix a Vincent. Jsou proškolení v násilí všeho druhu, protože v něm vyrostli, a to jediné, co je naučil jejich tyranský otec, je přesvědčení, že každý úder musí být vrácen a že budou-li držet spolu, budou neporazitelní. Začalo to přepadením muničního skladu. Následoval útok na obrněné vozidlo, převážející peníze. A pak už  následuje jedna loupež za druhou…