Árstíðir & Anneke van Giersbergen – Lost In You

Jedna z nejpopulárnějších islandských kapel, klasikou inspirovaní indie-folkoví Árstíðir (dvakrát zahráli také v Praze), vydala v roce 2016 nové album Verloren Verleden (Ztracená minulost), které je poprvé kolaborací — natočili ho společně s nizozemskou zpěvačkou, pianistkou a skladatelkou Anneke van Giersbergen, která je většině posluchačů známá především z populární nizozemské progressive rockové kapely The Gathering.

Album je zajímavé mimo jiné tím, že na něm nenajdeme žádný autorský materiál (s jedinou výjimkou), ale cover verze slavných písní zejména klasické hudby. Anneke si musela poradit i s náročními operními party, celé album dokonce otevírá německá árie ze začátku osmnáctého století Bist Du Bei Mir.

Zmíněnou výjimkou je právě píseň z názvu tohoto článku, Lost In You, která patří k nejoblíbenějším a nejhranějším skladbám kapely a původně pochází z alba Svefns og vöku skil (Hranice spánku a bdění), které Árstíðir vydali v roce 2011.

Na albu dále najdeme třeba slavnou Solvejžinu píseň od norského skladatele Edvarda Griega, většině posluchačů známou z Ibsenova dramatu Peer Gynt a tentokrát adaptovanou do angličtiny, nebo severoirskou lidovou baladu Londonderry Air (Danny Boy). Celkem uslyšíme písně v pěti jazycích (kromě již zmíněné němčiny a angličtiny také v islandštině, francouzštině a nizozemštině) a široké škále žánrů, vždy však současně adaptované a ovlivněné jak folkovým vyzněním Árstíðir, tak jemným, ale přesto podmanivým hlasem Anneke, který obstojí i v náročných operních pasážích.

Zdroje obrázků: www.themetaldad.com, youtube

Autor textu: Johana Lajdová, Skandinávský dům