Arktický festival na Islandu

Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) ve spolupráci s Islandskou zemědělskou univerzitou v Reykjavíku (AUI), Centrem pro mezinárodní výzkum klimatu a životního prostředí v Oslu (CICERO) a Severskou společností na Islandu organizuje ve dnech 15.–30. září 2022 na Islandu (v Reykjavíku a Akureyri) v pořadí již 4. ročník Arktického festivalu. Akce se koná za finanční podpory Fondu pro bilaterální spolupráci v rámci Fondů EHP a Norska a sponzora Luďka Volfa, který spolufinancoval první ročník Arktického festivalu v roce 2018 na Svalbardu.

Arktický festival je tradiční festival arktické a české kultury a vědy. Jeho hlavním cílem je prohlubování již existujících kontaktů mezi českými a arktickými umělci a vědci a navazování spolupráce mezi novými partnery. Odborná i laická veřejnost může díky Festivalu proniknout do výsledků práce českých a severských vědců v arktickém výzkumu a poznat společné česko-arktické kulturní a vědecké aktivity v Česku a v Arktidě. Česká veřejnost může získat povědomí o arktických národech a vychutnat si jedinečnou kulturu z různých částí dalekého Severu. Veřejnost v Arktidě se naopak může seznámit s kulturou českou. Festival se zkrátka snaží ukázat, jak kultura dokáže vyvolat zájem médií o vědecký výzkum v Arktidě, jak lze vědu přiblížit neodbornému publiku i jak může zájem veřejnosti ovlivnit přístup zúčastněných stran k poskytování a zvyšování finančních prostředků na další vědecký výzkum. A naopak – vědecká obec svojí dlouholetou přítomností v Arktidě, množstvím osobních kontaktů a svou prestiží otevírá dveře hudebním, výtvarným a dalším kulturním projektům, které by se jinak do těchto míst nedostaly, a ani arktická kultura by v Česku neměla tak snadnou cestu. Jde tedy o vzájemně užitečnou symbiózu.

Program se již tradičně skládá z vědecko-kulturní konference, filmového festivalu a kulturního programu (výstavy, koncerty, performance aj.).

Úvodní část vědecko-kulturní konference se uskuteční ve čtvrtek 15. září v ústředí Mezinárodního výboru pro arktickou vědu (IASC) v Akureyri na severu Islandu za účasti dvou přednášejících – Josefa Elstera (Centrum polární ekologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích) a Zdeňka Lyčky (Ministerstvo zahraničních věcí). Hlavní část konference proběhne v pátek 16. září v prostorách Islandské zemědělské univerzity v Reykjavíku (AUI) za účasti 11 přednášejících – Ragnheiður I. Þórarinsdóttir (AUI), Pavly Dagsson-Waldhauserové (AUI/ČZU), Haralda Ólafssona (Islandská univerzita a Islandský meteorologický úřad, Reykjavík), Marii Sand (CICERO, Oslo), Ásdís Evy Hannesdóttir (Severská společnost, Reykjavík), Michaela Komárka a Vladislava Chrastného (ČZU), Josefa Elstera (CPE), Gerlis Fugmann (IASC, Akureyri), Radima Procházky (FAMU) a Zdeňka Lyčky (MZV).

Arktický filmový festival se uskuteční od pátku 16. září do neděle 18. září v reykjavickém kině Bíó Paradís. Zahájí jej islandský fotograf a režisér Ragnar Axelsson (RAX) svým filmem „Poslední dny Arktidy“ (DE/IS 2011, 90 min.), oceněným mj. islandskými filmovými a televizními cenami v kategoriích „Nejlepší dokument“ a „Nejlepší původní dílo“. V sobotním dopoledním bloku se představí filmy „Medvědí ostrovy“ (CZ 2010, 62 min.) režiséra Martina Ryšavého a „Čeští vědci v tající Arktidě“ (CZ 2021, 52 min.) režiséra Zdeňka Zvonka. V nedělním bloku budou promítnuty filmy „Mediated Motion in the Lava Field / Artscape Iceland“ (CZ 2017, 28 min.) režisérů Jiřího Straky a Dana Merty, „Arktida“ (NO 2019, 23 min.) svalbardského režiséra Bjørna Anderse Nymoena, filmové klipy institutu CICERO s názvem „A little bit of everything we do“ (NO, 32 min.) režiséra Amunda Aasbrenna a výběr krátkých filmů 7 islandských absolventů FAMU (IS/CZ, 110 min.) – Grímura Hákonarsona, Ívara Erika Yeomana, Elísabet Elmy Guðrúnardóttir, Haukura Hallssona, Heimira Gestura Valdimarssona, Eydís Eir Brynju-Björnsdóttir a Sigurða Möllera Sívertsena. Arktický filmový festival bude zakončen filmem „Amundsen“ (NO/SE/CZ 2019, 125 min.) norského režiséra Espena Sandberga.

Kulturní program bude zahájen ve čtvrtek 15. září punk-rockovým koncertem islandské kapely Gróa a české kapely Už jsme doma (UJD) v reykjavickém hudebním klubu Gaukurinn. V pátek 16. září proběhne v AUI vernisáž výstavy „Česko v Arktidě / Arktida v Česku“ a v kavárně 12 Tónar vernisáž výstavy „Pes s drdolem – grónské pohádky a pověsti / Ilustrace Martina Velíška“. Hlavní festivalový kulturní program se uskuteční v sobotu 17. září v reykjavickém divadle Iðnó: na dopolední promítání pro děti naváže polední vernisáž výstavy „Expedice na severní pól / Ilustrace Julia Payera“ a promítnutí filmu „Plavba kolem
ostrova Jan Mayen
“ (CZ 2010, 22 min.) režiséra a lodního kapitána Jiřího Zindulky. Odpolední programový blok vyplní performance Petra Nikla, koncert islandské mezzosopranistky Arnheiður Eiríksdóttir v doprovodu Ahmada Hedara, performance islandské umělkyně Marii Rún Þrándardóttir, kytarový koncert islandského umělce Svavara Knútura a klavírní koncert Paula Lydona, amerického umělce žijícího na Islandu. Kulturní program v divadle Iðnó vyvrcholí večerním punk-rockovým koncertem islandské kapely Gróa, norské kapely Skov a UJD.

Podrobné informace naleznete na webových stránkách nebo na FB stránce Festivalu, na které budou pozvánky na jednotlivé události.