Arktický festival 2019

Kulturně-vědecký festival představí řadu filmových promítání, přednášek a výstav. Navštívit můžete například komentovanou prohlídku výstavy Grónské mýty a pověsti s ilustracemi Martina Velíška spolu s ilustracemi Luboše Drtiny k Sámským mýtům a pověstem, která se uskuteční 9. listopadu v Divadle Archa (Na Poříčí 26, Praha 1) v čase 13.30 – 14.30.

Konkrétní akce naleznete v soupisu níže.

Po zahájení v Praze a Teplicích ve dnech 7.–11. 11. 2019 bude festival pokračovat kromě Prahy a Teplic také v Českých Budějovicích a Plzni. Projekce arktických filmů proběhnou navíc v Brně, Ostravě, Ústí nad Labem, Jablonci nad Nisou, Kutné Hoře, Hodoníně, Jeseníku, Poličce, Řeži, Třebušíně, Chyníně, ve Vysoké u Mělníka a Veselí nad Moravou.

LITERÁRNĚ-HUDEBNÍ PROGRAM – 9. listopadu od 13 do 23 h

VÝSTAVY:

Galerie Českých center (Rytířská 31, Praha 1) 7. – 16. listopadu (vernisáž 7. listopadu v 18.00):

Česko v Arktidě / Arktida v Česku

Putovní panelová výstava Centra polární ekologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (CPE), Univerzitního centra na Špicberkách (UNIS), Oddělení skandinavistiky na Ústavu germánských studií Karlovy univerzity v Praze, Norského polárního institutu a Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. České a norské výzkumné a vzdělávací aktivity v Arktidě, společné projekty, výuka severských jazyků a přednášky o původních obyvatelích Arktidy na Karlově univerzitě, role „Norských fondů“ aj. (foto: arkticka-vyzkumna-infrastruktura-001)

Film Bjørna Anderse Nymoena

Film Bjørna Anderse Nymoena zachycuje arktickou krajinu, ledovce a divočinu. Autor k němu složil také specifický soundtrack, v němž hrají důležitou roli reálné outdoorové nahrávky ze Špicberk. Film vytvořený pro Arktický festival 2019 poběží ve smyčce paralelně na dvou televizních monitorech. Bjørn Anders Nymoen je velmi známý fotograf Arktidy již po tři desetiletí. Jeho fotografie jsou publikovány v časopisech jako National Geographic, a natočil rovněž filmy pro největší světové televizní společnosti. Bjørn Anders Nymoen bude připraven odpovídat na dotazy.(foto: nymoen, popisek: Špicberky 2019, film/foto Bjørn Anders Nymoen)

Fauna jižního Beringova moře

Videoprezentace Čechoameričana Stanislava Chládka je výsledkem autorova několikaletého pozorování fauny při výpravách na mořském kajaku na Aleutské ostrovy, které ohraničují Beringovo moře z jihu. Autor také navštívil Národní park Katmai, ležící na Alašském poloostrově v roce 2016, kde fotografoval hlavně medvědy grizzly, lovící lososy. V roce 2015 strávil víc než týden na opuštěném ostrově Round Island v Bristolském zálivu Beringova moře pozorováním mrožů, lvounů a mořských ptáků. (foto: Chladek_plakat, Stanislav_Chladek Round Island AK)

3913 Tasiilaq

Tasiilaq je město ve východním Grónsku s přibližně 2 000 obyvateli a číslo 3913 je jeho poštovní směrovací číslo. Výstava fotografií, která vychází ze stejnojmenné knihy dánského fotografa Ole G. Jensena, zobrazuje nejenom město samotné a jeho okolí, ale je také portrétem obyvatel celého Grónska, kterým vzdává hold. Ole G. Jensen byl mnoho let ředitelem muzea v Tasiilaqu. Nakladatelství Triton vydalo v roce 2010 jeho knihu Střípky grónské kultury v překladu Zdeňka Lyčky. (foto: Ole G Jensen, popisek: Autor výstavy „3913 Tasiilaq“ Ole G. Jensen. Foto: Jørgen Chemnitz / Sermitsiaq.AG)

Kanadská Arktida je plná života / Canada’s Arctic – Vibrant and Thriving

Výstava kanadských fotografů připravená ve spolupráci s časopisem Canadian Geographic a Kanadskou královskou geografickou společností. Ukazuje obrovskou rozlohu a jedinečnou rozmanitost kanadského Severu a jeho obyvatel. (foto: Canadian Arctic Exhibit)

Tři ženy

Tři landartové objekty od „Tří žen“ – Dany Elsterové, Anny Leschingerové a Anežky Podzemské –, které vznikly v okolí města Longyearbyen v rámci projektu Doma na Špicberkách 2018, jsou volně přeneseny do prostoru Galerie Českých center. Objekty symbolizují skryté vzkazy, které umělkyně posílaly za polárním kruhem větrem a sluncem. Pražskou instalací reagují na dojmy a atmosféru chladné špicberské krajiny. (foto: Projekt Tři ženy, Projekt Tři ženy-1, Foto Romek Hanzlík)

Archa (Na Poříčí 26, Praha 1) 9. listopadu (komentovaná prohlídka 9. listopadu ve 13.30–14.30):

Grónské mýty a pověsti / Ilustrace Martina Velíška

Sámské mýty a pověsti / Ilustrace Luboše Drtiny

Regionální muzeum v Teplicích 10. listopadu 2019 – 5. ledna 2020 (vernisáž 10. listopadu v 17.00):

Grónské mýty a pověsti / Ilustrace Martina Velíška

Sámské mýty a pověsti / Ilustrace Luboše Drtiny

O Igimarasussukovi, který jedl své ženy / Inuitské mýty a pověsti očima Árona z Hůrky

Jihočeská univerzita, rektorát 20. listopadu – 20. prosince 2019

Česko v Arktidě / Arktida v Česku

Galerie Evropského domu v Plzni 7. – 31. ledna 2020 (vernisáž 7. ledna v 17.00):

Sámské mýty a pověsti / Ilustrace Luboše Drtiny

PŘEDNÁŠKY:

Městská knihovna v Praze (Mariánské nám. 1, Praha 1) Čt 7. 11., 17.00–17.45:

Přednáška v češtině:

Kanadští Inuité jako součást původního inuitského národa a počátky inuitské literatury v Kanadě (Zdeněk Lyčka)

– promítání kanadského filmu Pokud počasí dovolí s českými titulky

Karlova univerzita (Zelená posluchárna – č. 141, Celetná 20, Praha 1)

Pá 8. 11., 9.30–13.00:

Přednášky v angličtině se simultánním tlumočením do češtiny à 30 min:

Životní prostředí v Arktidě: globální hodnota, globální oběť, nebo globální ohrožení?“ (Jan Dusík, hlavní poradce, Strategické angažmá v Arktidě a Antarktidě, Environmentální program OSN /UN Environment/)

Československá/česká věda v Arktidě a role Jihočeské univerzity (Tomáš Machula, rektor JU, Hana Šantrůčková, děkanka PřF JU)

Česká arktická vědecká infrastruktura „Stanice Josefa Svobody“ na Svalbardu; vědecké a kulturní velvyslanectví v Arktidě (Josef Elster, Centrum polární ekologie JU /CPE/)

Věda v měnícím se životním prostředí (Harald Ellingsen, UNIS, Longyearbyen)

Špicberky: Rychlá transformace přírody v měnícím se klimatu (Kim Holmén, Norský polární institut, Longyearbyen)

Arktida v Norsku: Mezi politikou a identitou (Pål Wilter Skedsmo, Institut F. Nansena, Oslo)

Vikingové v severním Atlantiku a staří Seveřané v Grónsku: zánik křesťanské komunity (Naja Mikkelsenová, GEUS, Kodaň)

Pá 8. 11., 13.30–16.00:

Přednášky v češtině à 30 min.:

Česká antarktická vědecká infrastruktura (Daniel Nývlt, MU Brno)

Zapojení České vědecké infrastruktury v mezinárodním projektu INTERACT (Alexandra Bernardová, CPE)

Mezinárodněprávní režim Arktidy (Vladimír Balaš, UK Praha)

Geopolitika Arktidy a její význam v mezinárodních vztazích (Barbora Padrtová, MU Brno)

Vztah Dánska ke Grónsku a Faerským ostrovům: postkoloniální autorita či partner na cestě k nezávislosti? (Adam Kočí, Ostravská univerzita)

Galerie ČC Praha (Rytířská 31, Praha 1) Pá 8. 11., 16.30–19.30

Přednášky v češtině à 30 min.:

film Polární ekologie (komentář: Oleg Ditrich, Václav Pavel a Marie Šabacká – všichni CPE)

Artscape Norway (Dan Merta, Galerie Jaroslava Fragnera, Praha)

Misie Moravských bratří v Grónsku (Daniel Freitinger, evangelický farář, Domažlice)

Interakce Aleutů a Alutiiqů s Inuity (Stanislav Chládek, USA)

Julius Payer, ze Šanova frajer (Jitka Bažantová a Martin Ryba, Regionální muzeum v Teplicích a Společnost přátel Julia Payera)

Na lyžích napříč Grónskem (Zdeněk Lyčka, MZV)

Geofyzikální ústav AV ČR (Boční II/1401, Praha 4 – Spořilov) Po 11. 11., 17.00:

Přednáška v češtině:

Julius Payer – Záliv smrti (Jitka Bažantová, Regionální muzeum v Teplicích a Společnost přátel Julia Payera)

prohlídka originálu Payerova obrazu Záliv smrti z r. 1897

FILMOVÉ PROJEKCE:

Karlova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav germánských studií – Oddělení skandinavistiky, posluchárna č. 319 (nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1)

Čtvrtek 7. 11. v 10.00–15.30

10.00–10.20       Kanadský úvod

Jak se staví iglú (How to Build an Igloo), CA 1949, 10 min, rež. Douglas Wilkinson (EN)

Lumaaq: Eskymácká pověst (Lumaaq: An Eskimo Legend), CA 1975, 7 min, režie Co Hoedeman (EN titulky)

10.25–12.35       Dánsko-grónský blok

Inuk Woman City Blues, DK 2002, 35 min, režie Laila Hansenová (EN titulky) Dokumentární snímek o životě Gróňanů v kodaňské čtvrti Vesterbro (kamera Nils Vest)

Experiment (Eksperimentet), DK 2010, 90 min, rež. Louise N. D. Friedbergová (EN titulky) Hraný film pojednávající o zrůdném DK koloniálním experimentu. V r. 1951 bylo pečlivě vybráno 22 GL dětí, které byly odebrány rodinám a vychovávány v „pravém DK duchu“ v DK internátní škole, aby se po návratu do GL staly „vzorem“ ostatním Gróňanům. Tyto děti však ztratily svou původní kulturu a uměly pouze dánsky, což mělo katastrofální následky: polovina z nich se psychicky zhroutila a stala se drogově závislá. Několik dětí předčasně zemřelo.

12.40–15.30       Norsko-sámský blok

Rybolov v ledu (Isfiske, Fishing with Sam), NO 2009, 6 min, režie Atle T. Blakseth (EN titulky) Rybolov na severním pólu může být náročný. Někteří rybáři mají více štěstí než jiní. Ti, kteří mají smůlu, budou asi muset k chytání ryb přistoupit úplně jinak.

Saiva (Saiva), NO 2009, 9 min, režie Tuva Synnevåg (EN titulky) Původními obyvateli Skandinávie jsou Sámové. Tento příběh ze sámské mytologie pojednává o dívce hledající svého mrtvého přítele.

Sámský chlapec (Sámi Bojá, Sami Boy), NO 2015, 9 min, rež. Elle Sofe Henriksen (EN titulky) Mikkel je pastevec sobů, plně zodpovědný za stádo své rodiny. Navenek je velmi tvrdý, jak se na sámského chlapce sluší, v jeho nitru však vládne chaos.

Tajemství mé matky (Min mors hemmelighet, Suddenly Sámi), NO 2009, 52 min, režie Ellen Lundby (EN titulky) Film o hledání identity. Režisérčina matka se své dceři během jejího dětství ani dospívání v Oslu nikdy nezmínila o tom, že je sámského původu a pochází z arktické oblasti Norska. Proč jí to neřekla? A jak se režisérka může z ničeho nic stát Sámkou, uprostřed svého života? A opravdu to chce?

Stopař (Veiviseren, Ofelaš), NO 1987, 86 min, režie Nils Gaup (EN titulky) Pomstí se mladík nebezpečnému kmeni Čudů za vraždu svých rodičů? Starodávná pověst o pomstě, lidské soudržnosti a boji o přežití v zemi věčného sněhu a mrazu. Hraný film.

Městská knihovna v Praze (Mariánské nám. 98/1, Praha 1)

Čtvrtek 7. 11. v 17.45

Pokud počasí dovolí (If the Weather Permits), CA 2003, 27 min, režie Elisapie Isaac (CZ titulky) Dokumentární film z osady Kangirsujuaq v Nunaviku. V této komunitě na břehu Severního ledového oceánu se ulice plní dětským smíchem a staří lidé přemýšlejí o životě. Jsou to kočovníci z širých plání. Teenageři napodobují „jižní“ kulturu a hrají v tundře golf, zatímco starší generace pomalu umírají, protože se zdá, že mizí celá jejich kultura.

Komorní kino Evald (Národní 60/28, Praha 1)

čtvrtek 7. 11. ve 20.30 – uzavřené promítání pouze na pozvánku

Grizzlyové (The Grizzlies), CA 2019, 139 min, režie Miranda de Pencier (CZ titulky)

Kino NFA Ponrepo (Bartolomějská 291/11, Praha 1)

Pátek 8. 11. ve 20.30

Eskymo (Eskimo), US 1933, 117 min, režie W. S. Van Dyke (CZ titulky) Slavný hraný film s Rasmussenovým arktickým kolegou Peterem Freuchenem v roli padoucha byl největší soudobou hollywoodskou produkcí v Arktidě.

Neděle 9. 11. v 18.00 a ve 20.30

Nanuk, člověk primitivní (Nanook of the North), US-FR 1922, 50 min, režie Robert Joseph Flaherty (CZ titulky, němý film, hudební doprovod) První dlouhometrážní dokumentární němý film byl natočen u inuitské osady Inukjuak v Hudsonově zálivu v arktické části kanadské provincie Québec a zachycuje život Inuka Nanuka a jeho rodiny, a to v souladu s principy takzvané záchranné antropologie, tedy s cílem zdokumentovat a pro budoucnost zachovat kulturu, které hrozí zánik. Celý film, včetně slavného lovu na mrože, byl zinscenován pro kameru. Pro zúčastněné to ale nebylo hraní rolí, reální jsou tu jak lidé, tak způsob života předků, který předvádějí. Nejslavnější, vlastně přímo archetypický němý příspěvek americké kinematografie k žánru, který byl nejlepší pokaždé, když byl sám sobě „nevěrný“. O tři roky později ukazuje Flaherty v Moaně, jaké zkoušky podstupují lidé, kteří nejsou tak jako Nanuk vystaveni trvalému boji o přežití. Tento film otevřel cestu dalším „arktickým“ snímkům.

Červený stan (Krasnaja palatka), SU/IT 1969, 147 min, režie Michail Kalatozov (CZ dabing) Dobrodružný velkofilm sovětsko-italské koprodukce vypráví o osudech polární expedice generála Umberta Nobila. Ten se na jaře 1928 vydal na vzducholodi Italia s týmem odborníků, mezi nimiž byl i český fyzik a spisovatel František Běhounek, na objevitelskou cestu k severnímu pólu. Po jeho zdolání však vzducholoď ztroskotala a členové posádky zůstali několik týdnů na ledové kře, než je zachránil sovětský ledoborec Krasin. Do záchranné akce se zapojil také slavný norský polárník Roald Amundsen, od jehož pionýrského dobytí jižního pólu a vrcholu jeho kariéry však uplynulo již mnoho let.

Pondělí 9. 11. ve 20.30

Let Orla (The Flight of the Eagle, Ingenjör Andrées luftfärd), SE-DE-NO 1982, režie Jan Troell (CZ titulky) Film byl natočen podle námětu P. O. Sundmana, jenž v románu „Let inženýra Andréeho“ beletristicky zpracoval skutečnou událost – pokus švédského polárníka S. A. Andréeho o dosažení severní točny v řiditelném, vodíkem plněném balóně. Andrée spolu se dvěma dalšími členy expedice odlétá 11. 7. 1897 ze Špicberků, vyprovázen nadšením svých krajanů, v jejichž očích se jeho smělý pokus stává událostí celonárodního charakteru. Na úspěchu cesty závisí rehabilitace Švédů jako severského národa v mezinárodním soupeření o dobytí severního pólu. Několik dní po odletu však balón ztroskotává na ledové pláni.

Další informace o festivalu naleznete například na Facebooku.