Argo na Severu

Nakladatelství Argo, Skandinávský dům a Kavárna Liberál pořádají ve středu 7. 10. od 18:30 besedu, která za účasti překladatelů a překladatelek Markéty Klikové, Jitky Hanušové, Jany Holé a Ondřeje Vimra  a redaktorek Violy Somogyi a Lenky Fárové představí čtyři severské novinky, které letos vydalo či brzy vydá nakladatelství Argo: povídkovou sbírku úspěšné dánské autorky Dorthe Norsové Na hraně, strhující román z finského Laponska Porodní bába od Katji Kettu, netradiční psychologický thriller Umíráček ze Švédska 60. let od Kerstin Ekmanové a drsný román z prostředí stavangerského podsvětí Tak zítra od Toreho Renberga.

Moderuje Hana Zahradníková, redaktorka nakladatelství Argo.

Všechny tituly bude možné na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu.

Vstup volný.

na hraněDorthe Norsová: NA HRANĚ

Úsporným stylem o všedních věcech: ztrátě panenství, utracení nemocného psa nebo začátku lásky mezi dvěma outsidery v New Yorku. Současně však její povídky pojednávají o zlomových emocích lidských životů – o chvíli, kdy si dítě uvědomí, že jeho otec není superhrdina, o situacích, kdy známý svět přestane dávat smysl a začne se rozpadat.

porodní bábaKatja Kettu: PORODNÍ BÁBA

Je pozdní léto roku 1944 a v oblasti Pečenga na severu Finska probíhá laponská válka. Nemanželská dcera ze šamanské rodiny, odmalička odsunutá na okraj společnosti, vykonává důležité povolání porodní báby. Její život, to jsou cesty v nočním mrazu, pach dezinfekce a krev. Všechno se však změní, když potká nacistického důstojníka Johannese.

umíráčekKerstin Ekmanová: UMÍRÁČEK

Parta lovců se v říjnu každoročně v neměnné sestavě vydává na lov na losy. V předvečer mají společnou poradu spojenou s tradiční velkolepou večeří u jednoho z nich. Posilněni alkoholem udělají osudovou chybu a pak se snaží zakrýt stopy. Ale ten, který dorazí poslední, je odhalí. Společné tajemství lovce zdánlivě více semkne. Ale platí to doopravdy?

tak zítraTore Renberg: TAK ZÍTRA

Příběh drsného románu z prostředí podsvětí „nejbohatšího města na světě“ (myšlen Stavanger, centrum norského ropného průmyslu) se odehrává během tří po sobě jdoucích dnů na konci září někdy v blíže neurčené současnosti. Je vyprávěn po krátkých kapitolách, střídavě z pohledu několika hlavních postav..