Antti Railio – Samaan marmoriin

Antti Railio, rodák z Helsinek, se na finské hudební scéně objevuje od roku 2003, a to jak v rámci skupin, tak na sólové dráze. Počátky jeho kariéry patří k powermetalové skupině Celesty, kde působil do roku 2009. Místo zpěváka po jeho odchodu v Celesty zaujal Tony Turunen, mladší bratr známé zpěvačky Tarji.

Antti Railio se zapojil také do několika hudebních soutěží a projektů. V roce 2007 postoupil do semifinále soutěže Idols a o šest let později, v roce 2013, se stal vítězem soutěže The Voice of Finland, což byla pro jeho sólovou dráhu zásadní událost. Ještě téhož roku vydal dva singly: Ruostunut Ankkuri a Halla ja etelätuuli. Druhý zmíněný se stal jeho největším hitem. Oba se posléze objevily na debutové desce Vieras maa (2014).

Opakovaně se Antti Railio podílí na projektu Raskasta Joulua, ve kterém známé tváře finské metalové scény představují vánoční koledy v trochu tvrdším pojetí. S Raskasta Joulua spolupracuje například také Tony Kakko (Sonata Arctica) a Marco Hietala (Nightwish, Tarot,…).

V současnosti Railio pracuje na druhém albu, z něhož na podzim roku 2016 jako ochutnávka vyšel nový single Samaan Marmoriin (Do stejného mramoru). Název písničky odkazuje takříkajíc k lásce až za hrob. „Oon vierelläsi aina, olen loppuun asti, kunnes nimemme samaan marmoriin kirjoitetaan. – Budu vždy po tvém boku, až do konce, dokud naše jména nebudou vepsána do stejného mramoru,“ ujišťuje v textu zpěvák svou lásku.

Autorka textu: Zuzana Vorlíková, Skandinávský dům

Zdroj fotografie: www.karaoketexty.cz